EN

30.04.2022, 13:20 Wersja do druku

Gdańsk. Festiwal Kultury Utraconej w Muzeum II Wojny Światowej

Koncert muzyki klasycznej inaugurujący Festiwal Kultury Utraconej odbędzie się w sobotę w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej. W wykonaniu Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej wybrzmią utwory kompozytorów dwudziestolecia międzywojennego.

fot. mat. organizatora

Jak powiedziała PAP w sobotę rzeczniczka prasowa Muzeum II Wojny Światowej Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, Festiwal Kultury Utraconej potrwa od 30 kwietnia do 31 maja tego roku. "W tym czasie przewidziano: wykłady, koncerty, słuchowisko radiowe, widowisko muzyczne oraz spektakl teatralny. Festiwal ma na celu ukazanie kultury dwudziestolecia międzywojennego, jej wybranych twórców oraz zmian, które zaszły w wyniku wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie dotyka w sposób szczególny strat zadanych polskiej kulturze materialnej i duchowej najtragiczniejszego konfliktu zbrojnego XX w. W ramach festiwalu przybliżymy postaci zasłużone dla kultury polskiej tego okresu" - informuje Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.

Podczas koncertu inaugurującego festiwal będzie można wysłuchać dwóch zapomnianych dzieł baletowych. Pierwsze z nich, „Mandragora op. 43" autorstwa Karola Szymanowskiego, jest ilustracyjnym baletem-pantomimą. "Kompozytor napisał utwór wiernie oddający żartobliwy charakter sztuki teatralnej, gdzie dowcip, a także zróżnicowanie stylistyczne, graniczą z parodią muzyki wczesnoromantycznej oraz orientalnymi stylizacjami muzyki rosyjskiej" - dodała rzeczniczka M2WŚ.

Drugim dziełem jest balet Romana Palestra "Pieśń o ziemi w trzech obrazach". Kompozytor ukończył utwór w 1937 r. Efektowność dzieła opiera się na zróżnicowanej instrumentacji oraz użyciu licznych wątków melodycznych, czerpiących z folkloru. Każda z części wykorzystuje tańce i melodie ludowe, m.in. mazura, krakowiaka, oberka, poloneza, co w połączeniu z nowatorską harmoniką i środkami wyrazu daje bogactwo kolorytu i narracji.

Koncert inaugurujący Festiwal Kultury Utraconej rozpocznie się o godz. 18. w sobotę w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej.

fot. mat. organizatora

Źródło:

PAP