13.07.2020, 13:42 Wersja do druku

Gdańsk. Czytanie "Status quo" w cyklu PC Drama w Żaku

Tomasz Cymerman, fot. Helena Ganjalyan

PC Drama / 27.07.2020 / g. 19.00 / Klub Żak

STATUS QUO

autorka: Maja Zade | tłumaczenie: Michał Kurkowski i Daria Anna Urbańska | reżyseria: Tomasz Cymerman | obsada: Agata Bykowska, Piotr Chys, Katarzyna Kaźmierczak, Tomasz Mechowicki, Agata Woźnicka | prowadzenie spotkania: Marta Tymińska

„Status quo” to błyskotliwa, subtelna i inteligentna komedia, bezlitośnie obnażająca nierówności między płciami. Świat sztuki jest światem „na opak”: dominują w nim kobiety, a mężczyźni zajmują się głównie opieką nad dziećmi i prowadzeniem domu. Głównego bohatera Miśka poznajemy w trzech alternatywnych, opowiadanych naprzemiennie historiach: w pierwszej zatrudnia się w agencji nieruchomości, w drugiej – w sklepie z kosmetykami, w trzeciej dostaje angaż jako aktor w teatrze. W każdym z tych wątków szybko staje się ofiarą seksistowskich zachowań i nierównego traktowania.

Odwrócenie ról społecznych jest w „Status quo” zabiegiem nie tylko humorystycznym, ale także pozwala nam wyraźniej dostrzec mechanizmy dyskryminacji, ciągle obecne w życiu społecznym, a nie zawsze nawet w pełni uświadamiane.
Autorka „Status quo” Maja Zade od 1999 roku jest dramaturżką w Schaubühne w Berlinie, gdzie wielokrotnie pracowała nad spektaklami z Lukiem Percevalem, Thomasem Ostermeierem czy Mariusem von Mayenburgiem. Wcześniej związana była z Royal Court Theatre w Londynie. „Status quo” to jej debiutancki dramat, jego światowa prapremiera odbyła się w 2019 roku w Schaubühne.

Reżyser Tomasz Cymerman w 2005 roku ukończył wydział aktorski krakowskiej szkoły teatralnej; dziesięć́ lat później został absolwentem reżyserii tej samej uczelni. W latach 2006–2015 był aktorem w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. W Gdańsku przed rokiem wyreżyserował „Pan Schuster kupuje ulicę” Ulriki Syha w Teatrze Wybrzeże.

Czytanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Teatr i taniec.
UWAGA! Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, sprzedaż biletów rozpoczniemy 13 lipca.
Bilety bez zniżek 20 zł, z Kartą do Kultury 15 zł, Karta Dużej Rodziny, studenci, uczniowie, seniorzy 10 zł.

Źródło:

Materiał nadesłany