EN
21.03.2023, 13:13 Wersja do druku

Elbląg. Nominacje do Aleksandrów 2022 - dorocznych Nagród Teatru im. A. Sewruka

Drodzy widzowie, w sobotę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru - dzień, który celebruje sztukę teatralną i przypomina nam o jej znaczeniu w naszym życiu. Teatr to miejsce, gdzie możemy odnaleźć się w świecie sztuki, gdzie możemy zobaczyć historie, które poruszają nasze serca i umysły, gdzie możemy zanurzyć się w innych czasach i miejscach.

fot. mat. teatru

Dziś, w dobie internetu i ekranów, teatr może wydawać się przestarzały. Jednak to właśnie teatr oferuje nam wyjątkowe doświadczenie, którego nie można osiągnąć na ekranie. Teatr to przestrzeń, gdzie aktorzy żyją swoimi rolami, a widzowie są blisko nich, na żywo, dzieląc z nimi emocje i doświadczenia.

Chcemy podziękować wszystkim artystom teatralnym za ich pracę i za to, że dzielą się z nami swoim talentem. Dziękujemy za to, że umożliwiają nam wchodzenie w światy, które wymykają się naszej codziennej rzeczywistości. Dziękujemy za to, że w czasach kryzysu, jak ten, który przeżywamy teraz, teatr pozostaje oazą, w której możemy odpocząć od rzeczywistości i odnaleźć ukojenie dla naszych dusz. W obliczu trudnych czasów, jakie przyszły nam przetrwać, teatr odgrywa jeszcze ważniejszą rolę. Daje nam nadzieję i pozwala na ucieczkę od codzienności, a także przypomina o wartościach, które są dla nas tak ważne.

Dlatego, jak co roku przy okazji świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru, wręczymy nagrody Aleksandry.

Są to doroczne nagrody Teatru w kategoriach: Najlepsza Kobieca Rola Roku i Najlepsza Męska Rola Roku przyznawane przez  Kapitułę, w skład której wchodzą znawcy i obserwatorzy życia teatralnego. Doceniamy statuetką Przyjaciół Teatru za ich zaangażowanie i wsparcie teatralnej kultury oraz Najwierniejszego Widza Zbiorowego.

Aleksandry, których pomysłodawcą w 2004 r. był Mirosław Siedler, są wyróżnieniem dla aktorów za kreacje aktorskie oraz Przyjaciół Teatru za ich zaangażowanie i wsparcie teatralnej kultury.

“Aleksandry” upamiętniają również wieloletniego dyrektora olsztyńsko-elbląskiego, Aleksandra Sewruka. Są to statuetki z brązu przygotowane z projektu Ewy Prelewskiej.

W tym roku nominację za Kobiecą Rolę Roku 2022 otrzymały:
Ewelina Bemnarek za rolę Alice w Kłamstwie
Ewelina Bemnarek za rolę Maggie w Dajcie mi tenora
Magdalena Fennig-Rusinowska za rolę Przemądrzałej kaczuszki w Kaczuszkowej karuzeli

Nominację za Męską Rolę Roku 2022 otrzymali:
Artur Hauke za rolę Saundersa w Dajcie mi tenora!
Krzysztof Żabka za rolę Tito Merellego w Dajcie mi tenora!
Artur Hauke za rolę Michela w Kłamstwie

Wręczenie nagród będzie miało miejsce 25 marca w Teatrze Sewruka przy okazji świętowania 62. Międzynarodowego Dnia Teatru i premiery spektaklu „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” Ivo Brešana w reż. Katarzyny Deszcz.

Źródło:

Materiał nadesłany