EN
11.02.2022, 09:40 Wersja do druku

Częstochowa. Teatr od kuchni, indiański łapacz snów

Inne aktualności

Na rozpoczynające się właśnie ferie placówki kultury przygotowały specjalną ofertę. Jest okazja, by wyjść z domu.

Muzeum Częstochowskie proponuje cykl warsztatów oraz zwiedzania wystaw z przewodnikiem „dla grup, rodzin oraz uczestników indywidualnych" - zapowiada. Kto weźmie udział we wszystkich spotkaniach, odwiedzi niemal wszystkie obiekty muzeum: i ratusz, i kamienicę mieszczańską przy ul. Katedralnej, i podziemia na Starym Rynku, i Galerię Dobrej Sztuki w Alejach, i rezerwat archeologiczny na Rakowie, a w parku Staszica - pawilon wystawowy i ekspozycję poświęconą górnictwu rud żelaza.

Muzealnicy odsłonią tajemnice prezentowanych zbiorów, a podczas warsztatów będzie można m.in. samemu wykonać gliniane naczynia inspirowane zabytkami kultury łużyckiej, poznać technikę powstawania obrazków na szkle, zaprojektować stroje z epoki, wykonać replikę dna jurajskiego morza czy porównać zdjęcia dawnej i obecnej Częstochowy.

Pierwsze zajęcia w cyklu odbędą się we wtorek, 15 lutego, ostatnie - w sobotę, 26 lutego. Są płatne. Rezerwacja miejsc: tel. 504 757 502, dział edukacji i wystaw, od poniedziałku do piątku w godz. 8-14. Szczegóły: muzeumczestochowa.pl.

Warsztaty proponuje także Ośrodek Kultury Filmowej. To trzy plastyczne spotkania inspirowane Dzikim Zachodem, które odbędą się w piątek, sobotę i w niedzielę, 18-20 lutego - wszystkie od godz. 12. Dzieci w wieku przedszkolnym oraz z klas I—III podstawówki będą mogły przygotować makietę westernowego miasteczka, zrobić konie z różnych materiałów plastycznych, stworzyć indiańskie łapacze snów. Ku inspiracji każdy z warsztatów poprzedzi o godz. 10 projekcja animowanego filmu „Dziki Zachód Calamity Jane" (Francja 2020, reż. Remi Chaye).

Filmowych pokazów będzie jednak więcej, bo OKF na czas ferii zaplanował prezentacje pięciu tytułów. To także: „Moja mama gorylica" (Szwecja 2020, reż. Linda Hamback), „Wiki i jej sekret" (Francja 2020, reż. Denis Imbert), „Skarb Mikołajka" (Francja 2021, reż. Julien Rappeneau) oraz „Martin i magiczny las" (Czechy/Niemcy/Słowacja 2021, reż. Petr Oukropec). Projekcje będą się odbywały od soboty, 12 lutego, do niedzieli, 27 lutego. Bilet na każdy film kosztuje 13 zł, udział w warsztatach -10 zł. Szczegóły: okf.czest.pl.

Bogaty program na ferie przygotowała również Biblioteka Publiczna im. Władysława Biegańskiego. Od poniedziałku, 14 lutego, aż do piątku, 25 lutego, jej filie na terenie całej Częstochowy zapraszają dzieci młodsze i starsze na rozmaite zajęcia. Będzie można m.in. malować na szkle, tworzyć lalki z papieru, kodować, a nawet razem z rodzicami wziąć udział w warsztatach teatralnych. Całość - podkreśla biblioteka -jest przygotowana w ramach budżetu obywatelskiego pod hasłem „Spotkajmy się w bibliotece". Obowiązują zapisy! Szczegóły: biblioteka.czest.pl.

A komu jeszcze wystarczy czasu i sił, niech podczas zimowych wakacji zajrzy do Teatru im. Adama Mickiewicza. Miejska scena przekonuje: „Ferie w mieście nie muszą być nudne" i zaprasza na specjalne pokazy dwóch bajek: w środę, 23 lutego, „Roszpunki", a w czwartek, 24 lutego, „Trzech świnek". Oba spektakle wyreżyserował Robert Dorosławski, sięgając do zbioru baśni Wilhelma i Jakuba Grimmów. Szczególną atrakcją pierwszego przedstawienia jest muzyka wykonywana na żywo przez Michała Walczaka (gitara) i Michała Rorata (fortepian). Podczas drugiego dzieci z aktorami odkrywają tajemnice teatralnej kuchni. Początek przedstawień o godz. 18, bilety kosztują 30 zł. Więcej: teatr-mickiewicza.pl.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Teatr od kuchni, indiański łapacz snów

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Częstochowa”

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Beata Strąk