EN
23.03.2023, 13:08 Wersja do druku

Cieszyn. Szekspir za Olzą. „Miarka za miarkę” na deskach Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego

Na deskach Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie oglądać można spektakl „Miarka za miarkę” Williama Szekspira w reżyserii Bogdana Kokotka. Premiera miała miejsce 11 marca, a spektakl będzie grany jeszcze 21 marca oraz 4, 18, 23 i 26 kwietnia.

fot. mat. teatru

Napisana na początku XVII wieku sztuka, której akcję Szekspir umiejscowił w czasach jeszcze dawniejszych, wciąż nie traci na aktualności. Dlatego też reżyser adaptacji na deski Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie niewiele w tekście oryginału zmieniał. Przyznaje, że głównie dokonał skrótów, ale tak, by wszystkie główne wątki zostały zachowane.

- Czasem interpretuje się Szekspira, dopisując współczesne historie, ale uważam, że to jest niepotrzebne - mówi Bogdan Kokotek, który wyreżyserował spektakl. Mimo upływu czasu sztuka pozostaje niesamowicie aktualna. - Teatr powinien służyć temu, żeby nastawiać zwierciadło rzeczywistości. Ten spektakl można interpretować bardzo bezpośrednio politycznie, ale można go interpretować (...) szerzej (...). My staraliśmy się go interpretować najszerzej, jak można. Każdy z nas w życiu jakąś władzę posiada i każdego z nas pokusa, żeby jej nadużyć, będzie czekała - podsumował Kokotek.

Podczas próby generalnej, po której był czas na pytania i dyskusje, prowadząca spotkanie z reżyserem i odtwórcami głównych ról Małgorzata Bryl-Sikorska stwierdziła, że jest to sztuka zbyt komiczna, żeby być tragedią, a zarazem zbyt tragiczna, żeby być komedią. - Za wiele jest tutaj elementów zabawnych, by sklasyfikować ją jednoznacznie jako tragedię, ale zarazem jest za dużo sytuacji tragicznych. Nazywana jest komedią problemową - wyjaśniła Bryl-Sikorska. Sztuka „Miarka za miarkę" jest - jak to określił Bogdan Kokotek - zwierciadłem nastawionym na to, z czym każdy z nas w jakimś stopniu się w swoim życiu spotka, a mianowicie z władzą. - Już sam cytat nawiązuje do Biblii, w której powiedziane jest, że zanim ocenisz występki innych, spójrz na swoje własne. Sztuka ta opowiada o hipokryzji, o korupcji władzy. Często lubimy pouczać, a sami przykładem nie świecimy. I ta sztuka ustawia nam zwierciadło właśnie na hipokryzję, z którą się w życiu spotykamy - mówi reżyser, a jednocześnie odtwórca jednej z głównych ról.

Bilety kupić można i repertuar sprawdzić na stronach internetowych Teatru Cieszyńskiego: tdivadlo.cz 

Źródło:

Głos Ziemi Cieszyńskiej

Autor:

indi

Data publikacji oryginału:

17.03.2023