EN

7.06.2023, 14:30 Wersja do druku

Bydgoszcz. Ruszyły próby do „Ostatnich dni Eleny i Nicolae Ceauşescu” w Teatrze Polskim

Pod koniec maja w Teatrze Polskim w Bydgoszczy ruszyły próby do spektaklu „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceauşescu”. Spektakl oparty na tekście Julii Holewińskiej wyreżyseruje Wojciech Faruga. Premiera spektaklu odbędzie się w ramach „Festiwalu Prapremier POLA WALKI Bydgoszcz 2023 Kujawy/Pomorze”, który odbędzie się w drugiej połowie października  w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

fot. Ola Rzęska/mat. teatru

„Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” nowy, autorski tekst Julii Holewińskiej bazować będzie na dokumentach i relacjach dotyczących ostatnich chwil dyktatury rumuńskich przywódców. Dramat pokazywać będzie upadek władców, śledzić etapy, w których z bogów stają się więźniami i w końcu giną.

Podczas nieudanej ucieczki małżeństwo Ceausescu widziało, co dzieje się na ulicach i jak demonstranci reagują na ich widok, jednak nie dopuścili do siebie myśli, że to właśnie przeciwko nim zwraca się społeczeństwo. Zdaniem obojga ich sytuacja wynikała ze zdrady. Ceauşescu do samego końca odrzucali zarzut o wpędzenie kraju w głód i nędzę, wskazywali za to na osiągnięte przez nich sukcesy.

To niezrozumienie realnego świata czyni z końca Ceauşescu tragedię. Twórców interesują też losy i zachowania osób, które towarzyszyły małżeństwu w ich ostatnich godzinach. Nasze wyobrażenia o wojnie, ale także dyskursy filozoficzne z drugiej połowy XX wieku utraciły swój sens. Słynna koncepcja Fukuyamy głosząca koniec historii brzmi dziś jak chichot Historii. Tym bardziej aktualny wydaje się dziś dramat dotyczący postaci historycznych, dyktatorów i rewolucji, która ich obaliła.
Dziś cały demokratyczny świat czeka na obalenie Wladimira Putina. 33 lata temu oczy świata zwrócone były w stronę Rumunii i obalenia rządów Nicolae i Eleny Ceausescu. Ostatnie dni ich dyktatury, a następnie rozstrzelanie przed kamerami na nowo ustawiły optykę rewolucji, ale też medialnego show, jakim niewątpliwie była ta egzekucja.
 
reżyseria, scenografia, kostiumy i światła:  Wojciech Faruga
tekst i dramaturgia: Julia Holewińska
muzyka: Radosław Duda
ruch sceniczny: Bartłomiej Gąsior
inspicjentka, asystentka reżysera: Hanna Gruszczyńska

występują:
Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Karol Franek Nowiński, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Marcin Zawodziński.

fot. Ola Rzęska/mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany