EN

14.09.2020, 10:17 Wersja do druku

Bydgoszcz. "Operowy zawrót głowy” premierowo w Operze Nova

fot. mat. teatru

Inne aktualności

Co to jest libretto? Dlaczego w operze śpiewa się po włosku? Z jakiego powodu artyści muszą się rozśpiewać? Na te i inne pytania da odpowiedź „Operowy zawrót głowy”, najbliższa premiera, na którą Opera Nova  w Bydgoszczy zaprasza już 3 i 4 października.

To kameralna opera, który wprowadza dzieci w wieku od 6 do 12 lat w świat opery, zaprasza do zabawy z językowymi łamańcami, pojedynku na słowa i wspólnego śpiewania. Dorośli także mile widziani; gwarantujemy im dobrą rozrywkę! Doskonała okazja, by w formie zabawy z dziećmi odkryć piękno opery i razem z nimi przełamać wiele językowych trudności. W przedstawieniu pojawią się wspólne ćwiczenia oraz „pojedynki na słowa”.

Główni bohaterowie to Kropka, "gwiazda operowa", która na scenie czuje się jak u siebie w domu oraz romantyczny, nieco roztargniony i zagubiony Wykrzyknik. Obok nich kwartet smyczkowy, będący zarazem chórem i tancerze.

Doświadczenia pokazują, że młodzi adepci opery bardzo żywo reagują na perypetie Kropki i Wykrzyknika. Śpiewają wraz z nimi piosenki, także te z charakterystycznymi dla polszczyzny zbitkami, jak bardzo lubiana „Nie marszcz czoła!”.

Libretto autorstwa Magdaleny Małeckiej-Wippich wykorzystuje piosenki Małgorzaty Strzałkowskiej.

Nikt nie usłyszy tu „Ciiiicho, bo jesteś w Operze”! Wcześniejsze doświadczenie nie jest wymagane!

Autorem muzyki jest Maciej Małecki - kompozytor i pianista, który tworzy głównie muzykę dla teatru, filmu, telewizji. W latach 80-tych porzucił twórczość ilustracyjną na rzecz kompozycji koncertowych. Wybrane utwory: opera komiczna Awantura w Recco (1979), balet Skrzypek opętany wg Leśmiana, musicale: Cień (tekst W. Młynarski), Apetyt na czereśnie (tekst A. Osiecka), Molier, czyli  zmowa świętoszków (1981), spektakl Teatru Telewizji, Balladyna, opera radiowa w wersji scenicznej wg Juliusza Słowackiego (1999), Nie-Boska Symfonia, słuchowisko radiowe w wersji scenicznej wg Zygmunta Krasińskiego (2002), Operetka, słuchowisko radiowe w wersji scenicznej wg Witolda Gombrowicza (2004), Koncert na flet i orkiestrę smyczkową w czterech epizodach (2005).

Twórczość  Macieja Małeckiego obejmuje także utwory dla dzieci m.in. Cztery małe pory roku na dziecięcy chór a cappella (1994), Pchła Szachrajka, radiowa bajka muzyczna w wersji scenicznej wg Jana Brzechwy (2002).

W 2017 r. powstała muzyka do  Operowego zawrotu głowy, który na warsztat reżyserski wzięła córka kompozytora, Magdalena Małecka-Wippich, altowiolistka, pisarka, manager artystyczny. Jest  także autorką libretta do tej mini-opery. Do bydgoskiego przedstawienia scenografię (na zdjęciu)  i kostiumy zaprojektowała Marta Kodeniec). Plakat tworzy jeden z najlepszych ilustratorów książek dla dzieci, Adam Pękalski.

Spektakle Operowego zawrotu głowy w Operze Nova zaplanowano: premiery 3  i 4 X  o godz.17.00, następnie 6, 7, 8 X – o godz.12 i g. 15. i ponownie w sobotę i niedzielę, 10 i 11 X – o godz. 17.00.




Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Ewa Chałat