EN
22.04.2022, 08:30 Wersja do druku

Białystok. Wernisaż wystawy „Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków”

W piątek, 22 kwietnia, OFIP zaprasza na otwarcie wystawy „Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków” (wernisaż będzie połączony z recitalem piosenek artysty).

Na wystawie prezentowane są pamiątki pochodzące z rodzinnego archiwum Michała Fogga, prawnuka artysty. Znajdują się wśród nich unikatowe, nieudostępnione wcześniej szerszej publiczności eksponaty, które przedstawiają spuściznę wielkiego nestora polskiej piosenki. Ekspozycję uzupełniają wspomnienia Mieczysława Fogga oraz archiwalne nagrania z Telewizji Polskiej.

Mieczysław Fogg, właściwie Mieczysław Fogiel, urodził się 30 maja 1901 r. w Warszawie. Był świadkiem odzyskania przez Polskę niepodległości, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a także występował w teatrach i kabaretach dwudziestolecia międzywojennego. Był jednym z uczestników Powstania Warszawskiego w czasie II wojny światowej, widział zgliszcza i odbudowę stolicy. Żył i koncertował również w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Mieczysław Fogg zmarł 3 września 1990 r. tuż po zmianie ustroju państwa.

Dzięki swojej miłości do stolicy Mieczysław Fogg został okrzyknięty „Pieśniarzem Warszawy”. Jego twórczość i upowszechnianie polskiej piosenki obiegły jednak cały świat. Ja Polonusom przywożę ich młodość. (…) I ich dawne piosenki śpiewa im ten sam artysta – nie ktoś nowy, tylko ja. To jest mój cel, sens, idea moich wyjazdów zagranicznych. Mieczysław Fogg był orędownikiem kultury narodowej wszystkich Polaków, wszystkich pokoleń. Dlatego też mianowano go Pieśniarzem Polaków.

fot. Sławomir Mielnik

Wernisaż odbędzie się 22 kwietnia o godz. 17.00 w Sali Wystawowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 i będzie połączony z recitalem utworów Mieczysława Fogga w wykonaniu artystów Projektu „Zimne Dranie”. Obowiązują bezpłatne wejściówki – do odebrania w kasie OiFP.

Wystawę będzie można oglądać do 30 września – od wtorku do niedzieli, w godzinach pracy kasy biletowej.

Widzowie spektakli mogą oglądać wystawę nieodpłatnie w przerwach wydarzeń.

Bilety: 8 zł

Wystawa: MIECZYSŁAW FOGG. PIEŚNIARZ POLAKÓW

Wernisaż: 22.04.2022 r., godz. 17.00

Sala Wystawowa OiFP, ul. Odeska 1

Kurator wystawy: Anna Lubasińska-Tabaczniuk

Aranżacja przestrzeni i opracowanie graficzne: Sławomir Szondelmajer

Współorganizacja wystawy:

Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Źródło: