ZANURZENI warsztat/spotkanie, TAŃCE POGRANICZA WSCHODNIEGO, onOff - POKAZ EFEKTU REZYDENCJI CHOREOGRAFICZNEJ /WORK IN PROGRESS/, STUDIO OTWARTE, spektakl WE ARE REVOLUTION – kolejne warsztaty w ramach projektu "Przestrzenie sztuki". Zaprasza Opera i Filharmonia Podlaska.
1. ZANURZENI warsztat/spotkanie
Zanurzeni to projekt skierowany do artystów 40+, zarówno aktywnych, jak i tych nastawionych na „odświeżenie” umiejętności, powrót do sprawności, nawiązanie kontaktów artystycznych i podzielenie się doświadczeniami. Każdy uczestnik warsztatu/spotkania poprowadzi godzinne zajęcia z zakresu własnych metod działania. Projekt jest wstępem do długoterminowego działania społeczno-artystycznego w kolejnym roku kalendarzowym, zakładającego stworzenie spektaklu z udziałem dojrzałych tancerzy i twórców.
- W ramach warsztatów chcemy zanurzyć się w swoich historiach i doświadczeniach, a przez to otworzyć przestrzeń do poszukiwań, w wyniku których może powstać efekt artystyczny – mówi Joanna Małaszyńska, pomysłodawca i opiekun.
W ramach projektu zaplanowane jest trzydniowe wyjazdowe spotkanie, podczas którego odbędzie się 10 warsztatów. Każdy z nich przeprowadzony zostanie przez innego uczestnika projektu. Zapewniony zostanie nocleg, pełne wyżywienie, sala do prób oraz opieka artystyczna. Uczestnicy będą przyjmowani na podstawie kolejności zgłoszeń.
Termin: 26-28 listopada 2021 r. / Hotel Lipowy Most, Borki 29, 16-030 Supraśl
Zgłoszenia przyjmowane są do 12 listopada 2021 r. Wyniki ogłosimy 15 listopada.
Należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na https://www.oifp.eu/open-call/
Wszystkie wydarzenia są realizowane w ramach programu „Przestrzenie Sztuki”, rozwijanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Operatorami „Przestrzeni Sztuki Białystok” są: Opera i Filharmonia Podlaska i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca.
2. TAŃCE POGRANICZA WSCHODNIEGO
Zapraszamy na ogólnopolskie warsztaty taneczno-etnograficzne dla instruktorów i tancerzy. W ramach programu Przestrzenie Sztuki Białystok odbędą się dwa trzydniowe cykle warsztatów. Głównym celem warsztatów będzie poznanie obszarów kulturowych dwóch regionów z pogranicza wschodniego. Na każde spotkanie składać się będzie z nauka tańców danej społeczności, poszerzona o poznanie charakterystycznych dla niej utworów i/lub pieśni. Uczestnicy również dowiedzą się, jak wyglądają stroje i uroczystości ludowe oraz posmakują kuchni regionalnej.
Na warsztatach uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się dawnych tańców tradycyjnych województwa podlaskiego – z Suwalszczyzny oraz Podlasia północnego. Folklor taneczny pogranicza polsko-litewskiego (Suwalszczyzna, Szypliszki) czy polsko-białoruskiego (Podlasie, Bielsk Podlaski) jest odzwierciedleniem wielokulturowego i wieloetnicznego charakteru tych ziem, historii oraz realiów społeczno-kulturowych. Oprócz – znanych zarówno na Suwalszczyźnie, jak i na Podlasiu – oberków, mazurków, różnego rodzaju polek i walczyków czy krakowiaka uczestnicy poznają pochodzącego z rosyjskich salonów podespana, białoruską korobeczkę (korobuszkę), reczeńkę czy kochaneczkę, podwileńskiego kadryla oraz suwalsko-wileńskiego kozaka – najbardziej popisowy taniec wymagający sprytu i zręczności. Będą mieli okazję zapoznać się ze strojami ludowymi oraz posłuchać wielogłosowych pieśni wykonywanych w lokalnych dialektach.
Uczestnicy będą przyjmowani na podstawie kolejności zgłoszeń. Warsztat skierowany jest do osób pełnoletnich.
Terminy:
• 5-7 listopada 2021 r. / Tańce pogranicza polsko-białoruskiego (Podlasie Północne) – Doroteusz Fionik oraz Anna Fionik, Studio Folkloru Podlaskich Białorusinów Żemerwa (ZREALIZOWANE)
• 19-21 listopada 2021 r. / Tańce pogranicza polsko-litewskiego (Suwalszczyzna) – Józef Murawski, Zespół Pogranicze z Szypliszek
3. onOff - POKAZ EFEKTU REZYDENCJI CHOREOGRAFICZNEJ /WORK IN PROGRESS/
Zapraszamy na pokaz efektu rezydencji choreograficznej /work in progress/ pt. onOff w ramach Programu "Przestrzenie Sztuki" 14 listopada o godz. 17.00, na Scenie Kameralnej OiFP przy ul. Odeskiej 1.
Karty wstępu będą do odebrania od jutra, 10 listopada, w kasie biletowej OiFP przy ul. Odeskiej 1.
onOff - prezentacja koncepcji i dramaturgii procesu twórczego w ramach rezydencji choreograficznej Programu „Przestrzenie Sztuki” realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca pod auspicjami Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest promowanie artystów i grup artystycznych niezwiązanych formalnie z dużymi instytucjami.
onOff koncepcja i dramaturgia - to projekt białostockich niezależnych twórców, zmierzających do stworzenia interaktywnego spektaklu z wykorzystaniem tańca i technologii. Jego celem jest zrozumienie i pogłębienie empatii względem współczesnej młodzieży doświadczającej równolegle świata rzeczywistego i wirtualnego.
Byliście kiedyś na spektaklu*, który pozwala na możliwość uczestniczenia w nim także w sieci? Teraz możecie wejść w oba te światy jednocześnie podczas przedstawienia - onOff koncepcja i dramaturgia. Co więcej - możecie też pomóc rozwiązać dylematy bohaterów. Wasze zdanie jest ważne! Pati, Dżess i Misiek uwikłani są w szereg zdarzeń, które z czasem przerastają ich samych. Zabawa, niewinna miłość, czy lekceważenie sytuacji i osób doprowadzają do dramatów. Ta historia opowiedziana jest tańcem i ruchem. Chcesz wejść w ten świat z nami?
*dla pełnego doświadczenia sztuki zabierz ze sobą swój smartfon z dostępem do internetu
Julia Dondziło, Dorota Baranowska, Tomasz Graczyk - koncepcja, dramaturgia, taniec, choreografia, kostiumy
Małgorzata Dębska - konsultacje reżyserskie
Paula Malinowska - analityka, web design
4. STUDIO OTWARTE
W ramach Programu Przestrzenie Sztuki Białystok udostępniona będzie sala baletowa Opery i Filharmonii Podlaskiej do pracy własnej w okresie październik-grudzień 2021. Udostępnienie przestrzeni odbywać się będzie nieodpłatnie w drodze otwartego naboru. Ze Studia Otwartego skorzystać będą mogły wyłącznie osoby pełnoletnie. Na jedną osobę przypada maksymalnie 4h dostępności sali. Z przestrzeni mogą korzystać tancerze indywidualni, jak i zespoły taneczne.
Aby skorzystać z sali baletowej, należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz dostępny tutaj: https://www.oifp.eu/open-call/
Terminy:
• 15 listopada 2021 r. /poniedziałek / między godz. 09.00-21.00 / Sala baletowa OiFP
• 22 listopada 2021 r. /poniedziałek / między godz. 09.00-21.00 / Sala baletowa OiFP
• 29 listopada 2021 r. /poniedziałek / między godz. 09.00-21.00 / Sala baletowa OiFP
• 6 grudnia 2021 r. /poniedziałek / między godz. 09.00-21.00 / Sala baletowa OiFP
5. WE ARE REVOLUTION – spektakl
28 listopada 2021 r., godz. 20.00, Scena Kameralna OiFP, ul. Odeska 1
Karty wstępu będą do odebrania od 17 listopada 2021 r. w kasie biletowej OiFP.
Witamy w naszym rewolucyjnym show, prowadzonym przez nikogo innego jak praojca bezprecedensowych nie-sensów. Pan Dada we własnej osobie dostarczy wam świeże przedstawienie, które jeszcze nie miało miejsca, ale na pewno nie skończyło się dobrze. I tak, oczywiście jesteście wolni, aby obejrzeć lub pozostać w domu: decyzja należy to Was!
Artyści:
Paulina Będkowska - koncepcja, choreografia
Paulina jest młodą tancerką i choreografką z Polski, obecnie mieszkającą w Portugalii, gdzie w 2020 roku ukończyła Performact – artystyczną szkołę tańca współczesnego. Od tego czasu jest członkinią kolektywu Nest oraz niezależną artystką. Jako artystka poszukuje niewypowiedzianych i niezdefiniowanych koncepcji, które dają szansę na otwarcie wielu drzwi. Jej gust i kreacje określane są jako raczej abstrakcyjne, dające przestrzeń dla wyobraźni. Paulina jest wielką fanką wiatru i miazgi kakaowej z mlekiem i cukrem. Obecnie tworzy teorię, która mówi, że nie potrzebujesz innych ludzi, żeby przeżyć. Jako hobby nieustannie ściga się z nudą.
Paul Simon - dramaturgia
Pochodzący z Kolonii Paul właśnie zdał sobie sprawę z faktu, że prawdopodobnie pozostało mu około 2650 weekendów, aby cieszyć się pięknie wymieszanym Lillet Vive w późnych godzinach popołudniowych, zanim jego sprawność umysłowa dokona ostatniego upadku. Ogólnie rzecz biorąc, bardzo pomaga fakt, że młody Paul dzieli swoje nazwisko z piekielną gwiazdą popu, więc nigdy nie zostanie wytropiony przez tych ludzi nazywających siebie „cyfrowymi tubylcami”, którzy zawsze są zajęci w późnych godzinach popołudniowych. Po kilku latach studiów z zakresu nauk społecznych Paul czuje się podobnie jak Zaphod Beeblebrox, nie będąc pewnym, czy ma jedną, dwie czy w zasadzie w ogóle nie ma głowy. Wydaje się jednak, że odrobina dezorientacji to właściwy stan umysłu, gdy obraca się z grupą kreatywnych ludzi. Więc to jest coś, co próbuje wdrożyć jako swój główny cel życiowy: kręcenie się, bycie kreatywnym i modlenie się do cienistych bogów produktywności.
Kacper Szklarski - tancerz
Swoją podróż z tańcem rozpoczął w 2016 roku na Wydziale Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Bytomiu. W tym czasie dwukrotnie wziął udział w programie Central and Eastern Europe Countries Summer Dance Camp w Chinach. Tańczył w spektaklach m.in. Karoliny Garbacik, Anny Godowskiej i Jacka Łumińskiego. Był finalistą m.in. SoloDuo Dance Festival w Budapeszcie. Obecnie pracuje nad spektaklem w choreografii Sebastiana Matthiasa w Theater Basel, którego premiera zaplanowana była na wrzesień 2021 roku. Jego celem, jako tancerza, jest uchwycenie niewypowiedzianych uczuć w ruchu i poprzez ruch. Taniec daje mu możliwość komunikowania się ze światem w sposób niewerbalny, oparty na emocjach.
Katarzyna Paluch - tancerka
Performerka, tancerka, twórczyni, pedagog. W 2020 roku ukończyła Performact, dwuletni program performansu i tańca współczesnego w Portugalii. Twórczyni spektakli grupowych, duetowych i solowych. Inicjatorka projektów badawczych z zakresu improwizacji i kontakt improwizacji w Portugalii. Związana jako tancerz z Teatrem O.de.la w latach 2013-2019 (Polska). Jako dyplomowany instruktor pilatesu i trener personalny pracowała jako freelancerka oraz w dwóch profesjonalnych studiach pilates: Yvonne’s Pilates Studio (Portugalia, 2018-2020) oraz w Małgorzata Dykman Medical Fitness&Pilates Studio (Polska, 2016-2019).
Leon Casper Stille - tancerz
Urodzony i wychowany z wszelką ochroną, jaką można sobie wyobrazić, zaczynając od ścieżki bezpieczeństwa i pewności, Leon Stille w końcu wyrwał się i wyruszył w nieznane. Na skraju szaleństwa, balansując pomiędzy postępem i rozpadem, wyrusza w drogę na powierzchnię życia i rzeczy. Handlując starymi evergreenami z porewolucyjnymi kationami, które rozpraszają się, przekształcając w drżący gmach pomysłów. Fakty: 27 lat, wysoki, mężczyzna, Niemiec, łysy.
Mizuki Kori - tancerka
Obecnie tancerka w Collective Nest, gdzie współpracowała m.in. z Chloé Beillevaire i Máté Mészáros. W 2020 roku ukończyła program tańca współczesnego „Performact” w Portugalii. W 2015 roku ukończyła Women’s College of Physical Education w zakresie tańca współczesnego w Japonii. Po ukończeniu studiów pracowała m.in. jako tancerka freelancerka na kilku festiwalach w Japonii i za granicą. Poszukuje nowych doświadczeń fizycznych i pragnie zaangażować się na różnych polach artystycznych w celu rozwoju artystycznego i indywidualnego.
Romain Lutinier - tancerz
Francuski tancerz urodzony w Paryżu w 1998 roku. W tym samym czasie co studia biologiczne odkrył sztuki performatywne w Stowarzyszeniu Tête de Vignes, skupiającym wielu młodych artystów z różnych dziedzin. W 2019 roku dołączył do dwuletniego programu tanecznego Perfomact, z siedzibą w Portugalii. Równolegle do studiów, został zaproszony do współpracy z João Garcia Miguel przy spektaklu „O Judeu” oraz Pauliną Będkowską przy spektaklu „We are the Revolution”. Jesienią 2021 roku dołączy do programu ECD w Akademii Tańca i Teatru w Amsterdamie.