EN
21.12.2021, 18:28 Wersja do druku

Białystok. Przyznano doroczne nagrody artystyczne marszałka woj. podlaskiego

Aktor Rafał Gąsowski, kanclerz Akademii Supraskiej ks. Jarosław Jóźwik, krytyk literacki Waldemar Smaszcz, społecznik dr Zbigniew Klimaszewski, wiolonczelistka Zuzanna Sosnowska i choreograf Mirosław Szymański otrzymali nagrody artystyczne marszałka województwa podlaskiego.

Inne aktualności

Nagrodzone zostały też Stowarzyszenie "Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łapach" i Zespół Pieśni i Tańca "Suwalszczyzna".

Doroczne nagrody marszałka przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury województwa podlaskiego.

Nagrody - 9 tys. zł brutto - wręczono we wtorek podczas gali w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. "To, co państwo robicie dla kultury, dla upowszechniania, ochrony kultury w naszym województwie, jest czymś nieocenionym, a wiele z państwa dokonań jest po prostu wizytówką naszego województwa i za to wam serdecznie dziękuję" - powiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Marszałek mówił, że z roku na rok wniosków o przyznanie tej nagrody jest coraz więcej i to - jak podkreślił - mobilizuje zarząd, aby zwiększać liczbę dorocznych nagród, ale też ich wartość.

Za dotychczasowe kreacje aktorskie stworzone na deskach Teatru Wierszalin w Supraślu został nagrodzony aktor Rafał Gąsowski, który związany jest z tym teatrem od kilkunastu lat.

Kanclerza Akademii Supraskiej ks. Jarosława Jóźwika nagrodzono za dotychczasową działalność na rzecz Akademii, której głównym celem jest krzewienie i upowszechnianie wiedzy o prawosławiu.

Społecznik dr Zbigniew Klimaszewski został wyróżniony za działalność na rzecz historii i pamięci jednej z najstarszych dzielnic w Białymstoku - Bojar.

Krytyka literackiego i eseistę Waldemara Smaszcza uhonorowano za 45-lecie pracy twórczej - ma w swoim dorobku ponad 20 książek m.in. o twórczości Jana Twardowskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Karola Wojtyły.

Choreograf Mirosław Szymański, otrzymał nagrodę za 35 lat pracy z założonym przez siebie Ludowym Zespołem Pieśni i Tańca "Skowronki".

Wiolonczelistka Zuzanna Sosnowska została doceniona za całokształt dotychczasowej pracy artystycznej.

Stowarzyszenie "Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łapach" wyróżniono za akcję "Zapisany w czasach pandemii", w której seniorzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami natomiast Zespół Pieśni i Tańca "Suwalszczyzna" za to, że od 70 lat kultywuje i propaguje rodzimą kulturę.

Dotychczas nagrody artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali m.in. Jerzy Maksymiuk, Andrzej Strumiłło i Leon Tarasewicz oraz twórcy fundacji i ośrodka "Pogranicze" Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy.

Źródło:

PAP