EN

5.05.2021, 15:42 Wersja do druku

Białystok. Premiera on-line "Urodzin Stasia…" wg "Nowego Wyzwolenia" Witkacego

Inne aktualności

Po niedawnej premierze świetnego monodramu „Romans” (tekst Zuzanna Bojda) Natalii Sakowicz – spektaklu przede wszystkim ważnego, ze świetną muzyką Macieja Cempury – przyszedł czas na kolejny pokaz artystyczny, opatrzony dobrą podstawą literacką. Twórcy niezależnych projektów sięgają po różnorodny i istotny repertuar, a całokształt ich pracy wyróżnia się jakością i pomysłowością, wzbogacając ofertę teatralną w mieście. Co najważniejsze – ich praca przyczynia się do rozwoju białostockiego teatru. Reżyserzy mają możliwość realizowania swoich ciekawych wizji i koncepcji, zaś aktorzy – pole do ukazywania szerokiego spektrum swoich możliwości.

Zespół Spider Demon Massacre oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zapraszają na „Urodziny Stasia, czyli Nowe Wyzwolenie jako dziełko prawie nieskończone”, na podstawie dramatu Stanisława Witkiewicza pod tytułem „Nowe Wyzwolenie”. Będzie to czytanie performatywne – z elementami muzycznymi – w wykonaniu grupy SDM, w skład której wchodzą znakomici aktorzy scen białostockich, reprezentanci najmłodszego pokolenia artystów teatralnych.

Patryk Ołdziejewski (autor scenariusza, muzyki, reżyser) kolejny raz sięga po twórczość Witkacego. W 2019 roku zaprezentował dobrze przyjęty przez publiczność „(HashTak) Witkacy” na podstawie „Narkotyków” Stanisława Witkiewicza. Szkoda, że to wydarzenie (!), ten spektakl koncertowy – jak to można nazwać – nie został włączony do repertuaru miejscowego teatru dramatycznego, który miałby szansę wzbogacić swój poziom artystyczny. Obecne przedsięwzięcie interesującego twórcy – jakim bez wątpienia jest Ołdziejewski – dotyka tematu, jakim jest władza. Co dzieje się z człowiekiem, kiedy uporczywie, wraz ze swoimi przekonaniami, dąży do osiągnięcia wyznaczonego celu? Kto przetrwa walkę? Ponadczasowość tekstu Witkacego i jego dobitnie oddziaływujące słowa skłaniają widza do refleksji nad własnym życiem. Jest to próba pochylenia się nad współczesnym »wyzwolonym« człowiekiem.

O tym – jak doszło do realizacji „Urodzin Stasia…” – pomysłodawca mówi: Zacząć trzeba od tego, że nasz projekt został zrealizowany specjalnie na trwający w Książnicy Podlaskiej Festiwal Literacki »Autorzy i książki«. Na początku poproszono nas o zagranie koncertu. Natomiast w międzyczasie narodził się pomysł, aby zrobić coś innego, coś większego. Wiedziałem, że mamy zrobić Witkacemu urodziny i to był punkt wyjścia. Następnie pomyślałem, że jak to na spotkaniach urodzinowych bywa, należy zebrać trochę ludzi, powinni ze sobą porozmawiać, powspominać, pośpiewać piosenki, a nawet pokrzyczeć na siebie. Tutaj przyszedł mi do głowy ponadczasowy tekst Witkacego „Nowe Wyzwolenie”. Z tym pomysłem uderzyłem do grupy wspaniałych artystów. Oni zgodzili się i wspólnie zrealizowaliśmy nagranie czytania performatywnego. Do tego dołożyliśmy kilka piosenek, które w mniejszym lub większym stopniu znane są odbiorcom Spider Demon Massacre.

Jak sami siebie określają członkowie grupy – zespół Spider Demon Massacre to galeria portretów ludzkiej duszy, zapleciona w bezmiar możliwości i refleksji na temat własnego jestestwa. Zespół nastawiony jest na tworzenie nie tylko muzyki opartej o słowa największych literatów, ale ubieranie jej w performatywno-teatralny kostium, mający zaskakiwać, szokować oraz budować w widzu i słuchaczu nowe spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość. Są to aktorzy na co dzień związani z teatrami instytucjonalnymi: Magdalena Dąbrowska (Białostocki Teatr Lalek), Kamila Wróbel-Malec (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, wcześniej BTL), Dawid Malec oraz Patryk Ołdziejewski (Teatr Dramatyczny). Do tego projektu zaprosili swoich przyjaciół – Macieja Zalewskiego (Białostocki Teatr Lalek), Dorotę Białkowską-Krukowską (solistka Opery i Filharmonii Podlaskiej im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku) oraz Mateusza Sacharzewskiego i Krzysztofa Olejniczaka (Kreatywny Bielsk Podlaski).

Premiera wydarzenia w sobotę (8 maja), o godz. 16.00 na stronie facebookowej i kanale YouTube Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Tytuł oryginalny

Premiera on-line Urodzin Stasia… na podstawie Nowego Wyzwolenia Witkacego

Źródło:

www.aict.art.pl
Link do źródła

Wątki tematyczne