Inne aktualności
- Białystok. Grand Prix 32. recytatorskich Kresów dla Katarzyny Beczko z Ukrainy 09.12.2023 18:59
- Kino. „Maestro”. Bradley Cooper i Carey Mulligan w historii o wielu odcieniach geniuszu i miłości 09.12.2023 18:02
-
Poznań. Człowiek vs Kombinat. Dziś premiera „Lotu nad kukułczym gniazdem” w Teatrze Nowym 09.12.2023 17:23
- Warszawa. Na Trakcie Królewskim odbędą się koncerty, pokazy świetlne i występy teatrów 09.12.2023 13:12
- Kraków. „Boska Komedia” okiem artysty w Nowohuckim Centrum Kultury 09.12.2023 13:02
- Gdańsk. Weekendowe atrakcje świąteczne i nie tylko 09.12.2023 12:30
- Warszawa/Białystok. Pokazy spektaklu „Usługa czysto platoniczna” 09.12.2023 12:15
- Warszawa. Kolejny z „Filmów z epoki smogu” dostępny online 09.12.2023 12:03
-
Kraków. Lupa autoironiczny - Boska Komedia wystartowała 09.12.2023 11:51
- Toruń. Premiera w Teatrze Horzycy. Gry polityczne, miłość i kościelne intrygi w życiu Mikołaja Kopernika 09.12.2023 10:54
- Białystok. Nie żyje Jerzy Tomzik, muzyk i animator kultury muzycznej 09.12.2023 10:51
- Łódź. Gender i queer w Teatrze Jaracza. Premiera „Gwałtu, co się dzieje!” 09.12.2023 10:34
-
Częstochowa. W OKF czytanie dramatu. Przed słuchaczami Jankowski, Łopacka, Zamachowski 09.12.2023 10:25
- Lublin. Historią szantażowanego scenarzysty i senatora żyła kiedyś cała Polska. To od niej zacznie się teatralny Dekalog 09.12.2023 10:17
Po niedawnej premierze świetnego monodramu „Romans” (tekst Zuzanna Bojda) Natalii Sakowicz – spektaklu przede wszystkim ważnego, ze świetną muzyką Macieja Cempury – przyszedł czas na kolejny pokaz artystyczny, opatrzony dobrą podstawą literacką. Twórcy niezależnych projektów sięgają po różnorodny i istotny repertuar, a całokształt ich pracy wyróżnia się jakością i pomysłowością, wzbogacając ofertę teatralną w mieście. Co najważniejsze – ich praca przyczynia się do rozwoju białostockiego teatru. Reżyserzy mają możliwość realizowania swoich ciekawych wizji i koncepcji, zaś aktorzy – pole do ukazywania szerokiego spektrum swoich możliwości.
Zespół Spider Demon Massacre oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zapraszają na „Urodziny Stasia, czyli Nowe Wyzwolenie jako dziełko prawie nieskończone”, na podstawie dramatu Stanisława Witkiewicza pod tytułem „Nowe Wyzwolenie”. Będzie to czytanie performatywne – z elementami muzycznymi – w wykonaniu grupy SDM, w skład której wchodzą znakomici aktorzy scen białostockich, reprezentanci najmłodszego pokolenia artystów teatralnych.
Patryk Ołdziejewski (autor scenariusza, muzyki, reżyser) kolejny raz sięga po twórczość Witkacego. W 2019 roku zaprezentował dobrze przyjęty przez publiczność „(HashTak) Witkacy” na podstawie „Narkotyków” Stanisława Witkiewicza. Szkoda, że to wydarzenie (!), ten spektakl koncertowy – jak to można nazwać – nie został włączony do repertuaru miejscowego teatru dramatycznego, który miałby szansę wzbogacić swój poziom artystyczny. Obecne przedsięwzięcie interesującego twórcy – jakim bez wątpienia jest Ołdziejewski – dotyka tematu, jakim jest władza. Co dzieje się z człowiekiem, kiedy uporczywie, wraz ze swoimi przekonaniami, dąży do osiągnięcia wyznaczonego celu? Kto przetrwa walkę? Ponadczasowość tekstu Witkacego i jego dobitnie oddziaływujące słowa skłaniają widza do refleksji nad własnym życiem. Jest to próba pochylenia się nad współczesnym »wyzwolonym« człowiekiem.
O tym – jak doszło do realizacji „Urodzin Stasia…” – pomysłodawca mówi: Zacząć trzeba od tego, że nasz projekt został zrealizowany specjalnie na trwający w Książnicy Podlaskiej Festiwal Literacki »Autorzy i książki«. Na początku poproszono nas o zagranie koncertu. Natomiast w międzyczasie narodził się pomysł, aby zrobić coś innego, coś większego. Wiedziałem, że mamy zrobić Witkacemu urodziny i to był punkt wyjścia. Następnie pomyślałem, że jak to na spotkaniach urodzinowych bywa, należy zebrać trochę ludzi, powinni ze sobą porozmawiać, powspominać, pośpiewać piosenki, a nawet pokrzyczeć na siebie. Tutaj przyszedł mi do głowy ponadczasowy tekst Witkacego „Nowe Wyzwolenie”. Z tym pomysłem uderzyłem do grupy wspaniałych artystów. Oni zgodzili się i wspólnie zrealizowaliśmy nagranie czytania performatywnego. Do tego dołożyliśmy kilka piosenek, które w mniejszym lub większym stopniu znane są odbiorcom Spider Demon Massacre.
Jak sami siebie określają członkowie grupy – zespół Spider Demon Massacre to galeria portretów ludzkiej duszy, zapleciona w bezmiar możliwości i refleksji na temat własnego jestestwa. Zespół nastawiony jest na tworzenie nie tylko muzyki opartej o słowa największych literatów, ale ubieranie jej w performatywno-teatralny kostium, mający zaskakiwać, szokować oraz budować w widzu i słuchaczu nowe spojrzenie na otaczającą go rzeczywistość. Są to aktorzy na co dzień związani z teatrami instytucjonalnymi: Magdalena Dąbrowska (Białostocki Teatr Lalek), Kamila Wróbel-Malec (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, wcześniej BTL), Dawid Malec oraz Patryk Ołdziejewski (Teatr Dramatyczny). Do tego projektu zaprosili swoich przyjaciół – Macieja Zalewskiego (Białostocki Teatr Lalek), Dorotę Białkowską-Krukowską (solistka Opery i Filharmonii Podlaskiej im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku) oraz Mateusza Sacharzewskiego i Krzysztofa Olejniczaka (Kreatywny Bielsk Podlaski).
Premiera wydarzenia w sobotę (8 maja), o godz. 16.00 na stronie facebookowej i kanale YouTube Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.