EN
19.05.2022, 09:33 Wersja do druku

Białystok. Osiecka po męsku...? Koncert w Nie Teatrze

Inne aktualności

Agnieszka Osiecka kojarzona jest z liryzmem, poezją, efemerycznością. Jej teksty są ponadczasowe. Tym razem w Nie Teatrze będzie można wysłuchać piosenek w męskim wykonaniu. Koncert "Osiecka po męsku" to popis muzyczny Marcina Januszkiewicza.

"Osiecka po męsku" to zaproszenie do świata męskiej wrażliwości.

Marcin Januszkiewicz śpiewa wyjątkowo. W repertuarze Osieckiej prowadzi słuchaczy od radości, optymizmu, nawet żartu muzycznego do głęboko refleksyjnych tonów. Dla tekstów szuka nowego wyrazu, dzięki czemu można poczuć, że to spotkanie z Osiecką jest zupełnie nowe, świeże i całkiem nieznane.

Koncert "Osiecka po męsku" wypełniony jest brawurowymi wersjami wielkich przebojów, ale też piosenek mniej znanych. Marcin Januszkiewicz jako aktor rozumie, że słowa zwykle są "o czymś" i umie świetnie to wykorzystać. Ukazuje swoje interpretacje i bawi się tekstem.

Aktor rozpoczyna recital wielkim przebojem Maryli Rodowicz "Niech żyje bal", bawiąc się konwencją, wplata w piosenki motywy zupełnie niespodziewane, takie jak "Riders on the storm".

Nowatorskie podejście do utworów takich jak "Deszcze niespokojne" pozwala odkryć ich drugie dno i odczytać je na nowo. W połowie koncertu żart powoli przygasa, a atmosfera skłania się w nieco inną, bardziej refleksyjną stronę.

Zaczynając od "Kołysanki dla okruszka" Marcin Januszkiewicz wkracza w tematy poważne, coraz oszczędniej grając narracją i formą. Artysta przywołuje między utworami wspomnienia i nawiązuje do wydarzeń bieżących, sprawiając, że utwory wybrzmiewają jako wciąż aktualne. Zamykające koncert "Wariatka tańczy" czy "Nim wstanie dzień" zostawiają publiczność z pytaniem o podstawowe wartości, jakim są wzajemny szacunek i tolerancja.

Marcin Januszkiewicz jest aktorem, wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów. Jest m.in. autorem utworów Natalii Szroeder ("Wszystko"), Dawida Kwiatkowskiego ("Afraid") czy Margaret ("Nie chcę"). Współpracuje z kompozytorem i aranżerem Mariuszem Obijalskim, z którym skomponował muzykę i napisał teksty piosenek do autorskiego musicalu "Liżę Twoje Serce" w reż. Agnieszki Glińskiej. Od 2015 roku współpracuje z Piotrem Rubikiem.

W Nie Teatrze wystąpią: Marcin Januszkiewicz – śpiew, Jacek Kita– instrumenty klawiszowe, Łukasz Czekała – skrzypce elektryczne, Bartek Alber – gitara.

Koncert "Osiecka po męsku" odbędzie się w piątek (20.05), o godz. 20:00 w Nie Teatrze.

Tytuł oryginalny

Osiecka po męsku...? Czemu nie! Koncert w Nie Teatrze [BILETY]

Źródło:

Białystok Online

Link do źródła

Autor:

Anna Kulikowska

Data publikacji oryginału:

18.05.2022