EN

5.06.2023, 15:34 Wersja do druku

Białystok. W czerwcu operetka, koncerty i wernisaż w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Zapraszamy na czerwcowe wydarzenia w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Franz Lehár, WESOŁA WDÓWKA

Duża Scena OiFP | ul. Odeska 1
10.06.2023 | godz. 19:00
11.06.2023 | godz. 18:00

Zapraszamy na ostatnie w tym sezonie artystycznym spektakle „Wesołej wdówki”. Operetka Franza Lehára jest uznawana za najlepszą i najczęściej graną operetkę, wypełnioną porywającymi ariami i duetami, w tym niekwestionowanym przebojem Usta milczą, dusza śpiewa. Od lat bawi publiczność śmiałym i dowcipnym librettem. W tytułowej roli: Grażyna Brodzińska i Dorota Wójcik.

KONCERT SYMFONICZNY - TOMASZ SZYMUŚ, MUZYKA FILMOWA

15 i 16.06.2023 r., godz. 19:00
Duża Scena, ul. Odeska 1

Zapraszamy na wieczór z muzyką filmową w wykonaniu Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz wybitnych solistów pod dyrekcją Tomasza Szymusia. Usłyszymy największe, najbardziej znane i wielokrotnie nagradzane dzieła światowej sławy kompozytorów z kultowych filmów, takich jak: „Gwiezdne wojny”, „Dirty Dancing” czy „Król Lew”. Starannie dobrany repertuar koncertu w aranżacjach Tomasza Szymusia gwarantuje niezapomniane przeżycia artystyczne.  (Ze względu na duże zainteresowanie, uruchomimy dodatkową pulę biletów na te koncerty).

Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Tomasz Szymuś – dyrygent
Paulina Grochowska – śpiew
Kuba Jurzyk – śpiew
Violetta Bielecka – kierownik chóru

Program:
J. Williams – muzyka z filmu Gwiezdne Wojny
J. Matuszkiewicz – muzyka z filmu Poszukiwany, poszukiwana
E. Clapton – It’s Probably me z filmu Zabójcza Broń
H. Mancini – Moon River z filmu Śniadanie u Tiffany’ego
K. Badelt, H. Zimmer, G. Zanelli – muzyka z filmu Piraci z Karaibów
A. Piazzolla – Libertango z filmu Frantic
D. Parton, A. Silvestri – I Will Always Love You z filmu Bodyguard
T. Newman – Skyfall z filmu Skyfall
M. Kamen – Everything I Do z filmu Robin Hood: Książę Złodziei
A. Clayton, L. Mullen – muzyka z filmu Mission Impossible
E. Moriccone – muzyka z filmu Misja
J. DeNicola, D. Markowitz – Time of my life z filmu Dirty Dancing
K. Komeda – muzyka z filmu Dziecko Rosemary
E. Moriccone, N. Rota – muzyka z filmu Cinema Paradiso, Dawno Temu w Ameryce, Ojciec Chrzestny
H. Zimmer – Krąg Życia z filmu Król Lew
H. Kuźniak – muzyka z filmu Vabank

KONCERT SYMFONICZNY

ZAKOŃCZENIE SEZONU ARTYSTYCZNEGO, IX SYMFONIA BEETHOVENA

23.06.2023 r., godz. 19:00
Duża Scena, ul. Odeska 1

Sezon artystyczny 2022/2023 w Operze i Filharmonii Podlaskiej zakończymy w wielkim stylu prezentując arcydzieła muzyki romantycznej i przedromantycznej w wykonaniu Orkiestry i Chóru OiFP oraz wybitnych solistów pod dyrekcją Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka.

F. Liszt w swojej twórczości nawiązywał do ważnej w XIX stuleciu idei stylów narodowych, odwołując się często do sztuki swych ojczystych Węgier. Poemat symfoniczny Preludia to przykład umuzycznienia poetyckiej idei – tu poematu Alfonsa Lamartina Les quatres éléments. Obrazy malowane muzyką Liszta sugerują nastroje wiersza, nie ilustrując ich dosłownie. Czytając literacką inspirację, trudno rozpoznać, że to według niej napisał Liszt swój komentarz w partyturze: „Czyż życie nie jest szeregiem preludiów do owej nieznanej pieśni, której pierwszą wzniosłą nutę intonuje śmierć?…”

Drugą część koncertu stanowi IX Symfonia L. van Beethovena – jedno z najsłynniejszych i najwybitniejszych dzieł muzyki poważnej. Niezwykła również ze względu na fakt, że jest to pierwszy przypadek w historii, gdzie w symfonii został zastosowany głos ludzki, czego Beethoven miał rzekomo żałować. Wokalno-instrumentalny Finał jest dzisiaj najbardziej rozpoznawalnym fragmentem tego dzieła, a zawarta w nim Oda do radości z tekstem Friedricha von Schillera stała się hymnem Unii Europejskiej.

Prawykonanie IX Symfonii (7 V 1824) spotkało się z gorącym przyjęciem wiedeńskiej publiczności. Wiąże się z tym również niezwykle wzruszająca scena: w tym czasie niemal zupełnie już głuchy Beethoven, stojąc tyłem do publiczności, nie słyszał reakcji melomanów. Dopiero, gdy jedna z solistek obróciła kompozytora, zobaczył on, jak ogromne emocje wzbudziła jego muzyka.

Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Paulina Boreczko – sopran
Roksana Wardenga – mezzosopran
Nazarii Kachala – tenor
Szymon Mechliński – baryton
Violetta Bielecka – kierownik chóru

Program:
F. Liszt – Preludia
L. van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125

Zapraszamy na otwarcie wystawy prac malarskich studentów Architektury Krajobrazu Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej „Studenci Studentom w Operze i Filharmonii Podlaskiej”.

Wernisaż połączony z koncertem w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się 6 czerwca 2023 o godz. 18.00 w Foyer OiFP przy ul. Odeskiej 1 (wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki). Wernisaż uświetni koncert w wykonaniu studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Projekt „Studenci Studentom w OiFP” powstał we współpracy Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Operą i Filharmonią Podlaską. Biorą w nim udział studenci kierunku architektura krajobrazu na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz studenci Uniwersytetu Muzycznego. Pod okiem mgr inż. arch. Elżbiety Orzechowskiej-Klimowicz, wykładowcy akademickiego przedmiotów projektowych oraz zajęć z rysunku i malarstwa, a także opiekun Koła Naukowego ARTchitektura, studenci Politechniki Białostockiej stworzyli serię geometrycznych kompozycji na płótnach. Inspiracją były formy geometryczne oraz czerń i złoto.

Wystawę będzie można oglądać w Sali wystawowej OiFP do 10 września 2023 r. Wstęp wolny.

Źródło:

Materiał nadesłany