17.09.2021, 10:10 Wersja do druku

Białystok. Opera i Filharmonia Podlaska w programie promującym taniec i niezależnych tancerzy

Inne aktualności

Projekt "Przestrzenie sztuki" realizowany jest głównie z myślą o niezależnych grupach tanecznych. Ma propagować taniec i wspierać choreografów, a przede wszystkim łączyć miłośników tańca z całego województwa. W Operze i Filharmonii Podlaskiej odbywać się będą taneczne spektakle, warsztaty, prezentacje artystyczne, szkolenia i spotkania. Pilotażową edycję programu uświetni premierowy występ baletu podlaskiej opery. "Przestrzenie sztuki" potrwają do grudnia.

Program "Przestrzenie sztuki" to inicjatywa ogólnopolska zapoczątkowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt powstał w 2020 roku i objął 8 miast - 4 dedykowane tańcowi i 4 poświęcone teatrowi. W tym roku do tego grona dołączył Białystok. O promocję tańca w mieście zadbają Opera i Filharmonia Podlaska i Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Inicjatywę wsparł również marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

    - Traktuję to jako niesamowite wyróżnienie. Z perspektywy tancerza działającego na Podlasiu to jest krok milowy. Ten program daje nam poczucie bezpieczeństwa i przestrzeń, abyśmy mogli się rozwijać, pracować i szkolić się - cieszyła się Karolina Garbacik, członkini zarządu Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca podczas dzisiejszej konferencji w OiFP.

Marszałek województwa podlaskiego niejednokrotnie wspominał, że taniec jest jego pasją, dlatego chętnie wsparł program.

- Będziemy zabiegać o to, aby Białystok stał się stolicą tańca. Prawdą jest, że mieszkańcy miasta umieją tańczyć, jednak do tej pory brakowało instytucji, która zajęłaby się tym w sposób profesjonalny. Propagowała taniec, zachęcała do tańczenia, ale też mówiła o jego historii. Dlatego dziękuję Operze i Filharmonii Podlaskiej i Podlaskiemu Stowarzyszeniu Tańca za to, że udało się wynegocjować środki od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i będziemy mogli ten projekt zrealizować - mówił marszałek Kosicki.

"Przestrzenie sztuki" obejmują 17 działań. Artystów i uczestników programu gościć będzie Opera i Filharmonia Podlaska.

- Dziękuję za zaufanie. Cieszę się, że opera będzie mogła podjąć się tak wspaniałego projektu - mówiła dyrektor OiFP prof. Violetta Bielecka.

Opowiedziała również o balecie, który w ramach "Przestrzeni sztuki" po raz pierwszy zaprezentuje się na scenie.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Przestrzenie sztuki Białystok. Opera i Filharmonia Podlaska w programie promującym taniec i niezależnych tancerzy

Źródło:

Kurier Poranny online
Link do źródła