EN

21.10.2022, 18:17 Wersja do druku

Białystok. Odsłonięto tablice upamiętniające osoby zasłużone w powstanie Opery i Filharmonii Podlaskiej

W gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odsłonięto w piątek tablice upamiętniające osoby zasłużone w powstanie tej instytucji. Szczególnie podkreślano zasługi ówczesnego wicemarszałka Senatu Krzysztofa Putry.

Inne aktualności

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Kultury w Białymstoku została otwarta 28 września 2012 roku. W tym roku mija 10 lat od jej otwarcia. Budowa OiFP została współfinansowana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego.

W piątek w foyer instytucji odsłonięto uroczyście tablice upamiętniające osoby zasłużone w powstanie opery. W wydarzeniu udział wzięły m.in. władze państwowe i samorządowe, parlamentarzyści, a także rodzina Krzysztofa Putry, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Jedna z tablic zawiera nazwiska osób, które 22 kwietnia 2006 roku podpisały akt erekcyjny. To nazwiska ówczesnych: metropolity białostockiego abpa Wojciecha Ziemby, wicemarszałka Senatu Krzysztofa Putry, ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego, prezydenta Białegostoku Ryszarda Tura, wojewody podlaskiego Jana Dobrzyńskiego, ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, marszałka województwa podlaskiego Janusza Krzyżewskiego, przewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego Zbigniewa Krzywickiego, dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego a także ordynariusza prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej biskupa Jakuba (także obecnego) i głównego projektanta budynku prof. Marka Budzyńskiego.

Druga tablica poświęcona jest Krzysztofowi Putrze (1957-2010). "Wybitny polityk, wielki patriota, wicemarszałek Sejmu i Senatu. Z pracowitością i oddaniem służył Bogu, ojczyźnie, rodzinie. Skromny człowiek o wielkim sercu. Wielbiciel sztuki. Jego działania przyczyniły się do powstania gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zginął w katastrofie w Smoleńsku" - głosi napis na tablicy.

"Tablice (...) to wyraz naszej pamięci o osobach najbardziej zasłużonych dla powstania gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej" - mówiła przed ich odsłonięciem dyrektor OiFP prof. Violetta Bielecka. Podkreśliła, że to największa instytucja kultury w północno-wschodniej Polsce.

Przypomniała, że inicjatorem powstania nowej siedziby był ówczesny dyrektor Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Dodała, że do realizacji tej ogromnej inwestycji istotnie przyczynił się także Krzysztof Putra. "Nie tylko wybitny polityk i działacz społeczny, ale także skromny i wrażliwy człowiek o wielkim sercu, wielbiciel sztuki, który działał na rzecz dobra wspólnego" - podkreśliła Bielecka.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki w swojej laudacji o Putrze podkreślał, że podczas piątkowej uroczystości jest on wymieniany wśród szczególnie zasłużonych. Wymienił, że Putra to "społecznik, związkowiec, polityk, przyjaciel, ojciec, człowiek, który dobrze wykorzystał swoje życie". Mówił, że dla Putry "Podlaskie nie przestało być małą ojczyzną, o którą należy dbać szczególnie".

"Pewnie byśmy zostali zganieni przez ojca, że się dziś tutaj spotkaliśmy, że dziękujemy mu za ten wkład, ponieważ był po prostu osobą bardzo skromną i wolał działać niż się spotykać" - mówił syn Krzysztofa Putry, Sebastian. Dziękował za upamiętnienie ojca, który - jak podkreślał - miał ogromny wkład w powstanie budynku opery.

Obecny na uroczystości wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił, że Podlaskie było bliskie Putrze "człowiekowi, który stąd wyszedł, a jest postacią historyczną polityki ogólnopolskiej".

Sasin odczytał też list od Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS podkreślił w nim, że dzień 28 września 2012 roku, gdy otwarto nowy gmach opery, był "wielkim, pamiętnym dniem" dla osób zasłużonych w powstanie tak potrzebnej instytucji. Napisał, że w dzień odsłonięcia tablic, on szczególnie wspomina Putrę. "Był on wyjątkową postacią białostockiej, podlaskiej i polskiej polityki" - podkreślił w liście Kaczyński.

Prezes PiS napisał, że Putra należał do ścisłego grona polityków, którzy "wnieśli znaczący wkład w rozwój województwa podlaskiego". Kaczyński podkreślał jego skromność, życzliwość i sprawiedliwość. "Dla mnie osobiście nade wszystko Krzysztof był przyjacielem, jednym z najbliższych współpracowników i współtowarzyszy naszej politycznej drogi" - napisał Kaczyński i wspomniał, że najpierw tworzyli wspólnie Porozumienie Centrum, a następnie Prawo i Sprawiedliwość.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w liście, który odczytał wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, że gdy w 2006 r. wmurowano kamień węgielny pod operę podlaską, nie było opery na wschód od Wisły, a opera to "ze swej natury synteza sztuk i wszelkich talentów artystycznych, korona kultury". "Jest rzeczą niezaprzeczalną, że taka instytucja w tym mieście i w tym województwie była bardzo potrzebna" - napisał premier.

"Ten imponujący gmach nigdy by nie powstał, gdyby nie siła i zapał wielu ludzi, których dziś państwo honorują podkreślając ich wkład w jej (opery) powstanie. Jest wśród nich ŚP. Krzysztof Putra" - czytał list od premiera wicewojewoda.

Europejskie Centrum Kultury - Opera i Filharmonia Podlaska jest to jedna z największych inwestycji kulturalnych samorządu województwa podlaskiego. Budowa była współfinansowana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Kosztowała ponad 220 mln zł.