EN
13.08.2022, 10:01 Wersja do druku

Białystok. Niezwykły koncert „Ginczanka - Tęskno gra poezję” w klubie Fama

Inne aktualności

We wtorek (16.08) przypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim. Z tej okazji w klubie Fama będzie można wysłuchać koncertu w wykonaniu Joanny Longić, inspirowanego twórczością Zuzanny Ginczanki. Pisze Anna Kulikowska w Białystok Online.

Zuzanna Ginczanka to polska poetka pochodzenia żydowskiego. Urodziła się w Kijowie w 1917 r., zginęła zamordowana przez gestapowców w Krakowie w 1944 r.

"Tęskno" to solowy projekt Joanny Longić. Jest to trzecia długogrająca płyta artystki. Patronką krążka jest właśnie Zuzanna Ginczanka.

- Określenie "poezja" jest dla mnie wielowymiarowe: może być świadomą ciszą albo pojedynczym słowem wypowiedzianym we właściwym miejscu i czasie – mówi sama Longić.

Artystce szybko udało się znaleźć punkty wspólne z Ginczanką. W jej twórczości odnalazła nadzieję, odwagę, zachwyt nad pięknem i afirmację codziennych, pozornie niewiele znaczących gestów i słów.

W utworach Joanny Longić króluje spokój, artystka śpiewa, ale też szepcze. To co łączy dwie postacie: współczesną Longić i historyczną Ginczankę to docenianie piękna życia, jednak także dostrzeganie nostalgii i pewnego strachu.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Niezwykły koncert "Ginczanka - Tęskno gra poezję" w klubie Fama

Źródło:

Białystok Online

Link do źródła

Autor:

Anna Kulikowska

Data publikacji oryginału:

12.08.2022