EN
7.04.2022, 09:02 Wersja do druku

Białystok. Koncert i spotkanie z Antonim Witem

Laureat nagrody Grammy, dyrygował orkiestrami na pięciu kontynentach, nagrał ponad 200 płyt - znakomity kompozytor i dyrygent Antoni Wit po raz drugi odwiedzi Operę i Filharmonię Podlaską. 

Podczas piątkowego koncertu oratoryjnego usłyszymy kompozycje Johannesa Brahmsa: Nänie op. 82 i Ein deutsches Requiem op. 45. Partie solowe wykona sopranistka Wioletta Chodowicz i baryton Mariusz Godlewski z towarzyszeniem Orkiestry i Chóru OiFP pod batutą Mistrza.

Godzinę przed koncertem, zapraszamy natomiast do Sali Kameralnej przy ul. Podleśnej na spotkanie autorskie wokół książki Antoniego Wita „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci”. To wywiad rzeka ze światowej sławy dyrygentem, który przeprowadziła Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, krakowska dziennikarka muzyczna. Mistrz batuty szczerze i barwnie, nie skąpiąc anegdot, opowiada o swoim życiu, rodzinie, zainteresowaniach, a przede wszystkim o bogatym dorobku artystycznym.

Rozmowę z Maestro w piątkowy wieczór poprowadzi red. Dorota Sokołowska. Początek o godz. 18.00. Wstęp na spotkanie za okazaniem bezpłatnego zaproszenia, które są do odebrania w kasie przy ul. Odeskiej. Na miejscu będzie można nabyć książki, a po koncercie także zdobyć autograf i dedykację w książce od Maestro Wita.

Antoni Wit ‒ urodzony 7 lutego 1944 roku w Krakowie, międzynarodowej sławy polski dyrygent muzyki symfonicznej. W swoim bogatym repertuarze posiada klasyczne i współczesne dzieła muzyki zagranicznej. Niemało uwagi poświęcił też muzyce polskiej. Dokonał wielu światowych prawykonań, m.in. utworów Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Mikołaja Góreckiego. Z wyróżnieniem ukończył dyrygenturę pod okiem prof. Henryka Czyża w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w 1967 r. Studiował kompozycję w klasie Krzysztofa Pendereckiego oraz pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu (1967-1968).

Jest także absolwentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1971 roku otrzymał II nagrodę w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Występował niemal na całym świecie, dyrygując najlepszymi orkiestrami. Wielokrotnie sprawował funkcję dyrektora naczelnego lub artystycznego krajowych i zagranicznych orkiestr, m.in.: Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orquesta Filarmónica de Gran Canaria.

Nagrał ponad 200 płyt, których sprzedaż łącznie przekroczyła 5 milionów egzemplarzy.

KONCERT ORATORYJNY: BRAHMS

8 kwietnia 2022 r., godz. 19:00

Sala Koncertowa ZSM, ul. Podleśna 2

ARTYŚCI

Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej

Antoni Wit – dyrygent

Wioletta Chodowicz – sopran

Mariusz Godlewski – baryton

Violetta Bielecka – przygotowanie chóru

PROGRAM

J. Brahms – Nänie op. 82

J. Brahms – Ein deutsches Requiem op. 45 na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę

Bilety na koncert: 35-65 zł


W najbliższy weekend na Dużej Scenie przy Odeskiej będzie można zobaczyć ostatnie w tym sezonie spektakle musicalu „Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyda Webbera. W roli Jezusa zobaczymy Michała Grobelnego, w roli Judasza - Łukasza Mazurka, w Marię Magdalenę wcieli się natomiast Agnieszka Przekupień.

Terminy:

09.04.2022 | godz. 19.00

10.04.2022 | godz. 18.00

Bilety: 70-140 zł


Źródło:

Materiał nadesłany