EN

19.11.2020, 13:21 Wersja do druku

Białystok. „Cicho… sza…” – trwają przygotowania do premiery

Inne aktualności

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki rozpoczęły się przygotowania do najnowszej premiery. Tym razem instytucja pracuje nad spektaklem dla dzieci ze spektrum autyzmu.

„Cicho… sza…” to najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego. Przedstawienie powstaje dzięki dotacji, którą instytucja pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura dostępna”. Za scenariusz i reżyserię spektaklu odpowiada Adam Biernacki.

- Cieszę się, że Adam Biernacki podjął się tego trudnego i odpowiedzialnego zadania, jakim jest stworzenie spektaklu skierowanego do wyjątkowej widowni. Z Adamem Biernackim współpracujemy od kilku lat. Jest to nie tylko kreatywny i doświadczony twórca, ale także ceniony i uznany w środowisku pedagog teatralny - mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Na Scenie Foyer Teatru Dramatycznego wystąpią: Dorota Białkowska-Krukowska, Jolanta Borowska (gościnnie), Justyna Godlewska-Kruczkowska. Monika Zaborska oraz Piotr Szekowski. Scenografię do przedstawienia zaprojektowała Joanna Jaśko-Sroka. Muzykę skomponował Filip Grycmacher. Za choreografię odpowiada Krystian Łysoń.

- Z wielką przyjemnością ponownie goszczę w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, który chyba stał się już moim drugim domem. Cieszę się tym bardziej, że tym razem wraz z aktorami realizujemy spektakl, który jest wyzwaniem na kilku poziomach. Przede wszystkim kierujemy go do wyjątkowo wrażliwego odbiorcy: dzieci dotkniętych spektrum autyzmu, wymagających specyficznych środków inscenizacji oraz bardziej precyzyjnej i uważnej komunikacji – mówi reżyser.

Wizyta w teatrze będzie dla młodych odbiorców okazją do spotkania z kulturą ludową Podlasia. To właśnie ona będzie tematem przedstawienia.

- Scenariusz powstał na podstawie baśni „O trzech siostrach i chorej matce” spisanej przez podlaskiego etnografa, Zygmunta Glogera, a okrasiliśmy go muzyką inspirowaną autentycznymi ludowymi pieśniami. Współpracujemy też z Fundacją Rozwoju Sportu i Rehabilitacji, aby nasze sceniczne poszukiwania były adekwatne i dawały naszym małym widzom komfort i poczucie bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że sprostamy temu trudnemu zadaniu i zaproponujemy wartościowy artystycznie i merytorycznie spektakl – dodaje Adam Biernacki.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 12 grudnia. Partnerami Teatru Dramatycznego są: Fundacja Rozwoju Sportu i Rehabilitacji, Podlaska Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Rozwój” oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego. Zadanie zostało dofinansowane z budżetu województwa podlaskiego.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne