EN
16.12.2021, 15:39 Wersja do druku

Berlin. Aktorka Isabelle Huppert odbierze Honorowego Złotego Niedźwiedzia podczas 72. Berlinale

Inne aktualności

Aktorka Isabelle Huppert odbierze Honorowego Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie - poinformowali w czwartek organizatorzy wydarzenia.

Jak podali organizatorzy Berlinale, aktorka odbierze statuetkę 15 lutego 2022 r. podczas uroczystości, która odbędzie się w Berlinale Palast. "Isabelle Huppert od wielu lat jest blisko związana z festiwalem i jak dotąd wystąpiła w siedmiu filmach konkursowych. Po raz pierwszy gościła w Berlinie z +La vengeance d’une femme+ (+Zemsta kobiety+, reż: Jacques Doillon). Francois Ozon obsadził ją w czarnej komedii muzycznej +8 Femmes+ (+8 kobiet+). Obsada została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za wybitne osiągnięcia artystyczne. W +L’Avenir+ (+Co przynosi przyszłość+) zagrała kobietę, która na nowo odkrywa własną filozofię wolności jako nauczycielka filozofii. Mia Hansen-Love zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię tego filmu" - czytamy.

Dyrektorzy Berlinale Mariette Rissenbeek i Carlo Chatrian podkreślili, że "z dumą witają Isabelle Huppert ponownie na festiwalu". "Honorowy Złoty Niedźwiedź może wydawać się naturalnym postępem w karierze, która nie ma sobie równych. Isabelle Huppert jest bowiem jedną z niewielu artystek, które otrzymały nagrody aktorskie na wszystkich najważniejszych festiwalach filmowych. Ale Isabelle Huppert jest kimś więcej niż tylko znaną aktorką - jest artystką bezkompromisową, która nie waha się podejmować ryzyka i która lekceważy trendy głównego nurtu. Przyznanie jej naszej najbardziej prestiżowej nagrody to zaakcentowanie, że kino jako forma sztuki jest niezależne. Często postrzega się aktorów jako narzędzia w rękach reżyserów, ale Isabelle Huppert jest wyraźnym przykładem, że współpraca ta może stanowić prawdziwą wymianę. Aktorzy mogą być motorem tworzenia nie tylko emocji, ale też koncepcji kina" - powiedzieli, cytowani w komunikacie.

72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 10-20 lutego 2022 r. W trakcie wydarzenia publiczność będzie mogła przypomnieć sobie następujące filmy z udziałem Huppert: "Koronczarka" Claude'a Goretty (1977), "Ratuj kto może" Jeana-Luca Godarda (1980), "Ceremonia" Claude'a Chabrola (1995), "Pianistka" Michaela Hanekego (2001), "8 kobiet" Francoisa Ozona (2002), "Co przynosi przyszłość" Mii Hansen-Love (2016) oraz "Elle" Paula Verhoevena (2016).

Isabelle Anne Madeleine Huppert jest francuską aktorką filmową i teatralną. Zadebiutowała w filmie w 1971 r. rolą Elisabeth w obrazie telewizyjnym "Le prussien". Artystka wystąpiła łącznie w ponad 150 filmach fabularnych i spektaklach telewizyjnych. Jest zdobywczynią nagród na festiwalach w Cannes, Berlinie i Wenecji, nagród BAFTA, Cezara. Uhonorowano ją również Legią Honorową. W 2017 r. zdobyła nagrodę Złoty Glob oraz Cezara za rolę w filmie "Elle" Verhoevena. Za tę kreację była także nominowana do Oscara.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka