EN

5.06.2023, 11:57 Wersja do druku

Białystok. W weekend odbył się XX. Festiwal Tańca Współczesnego „Kalejdoskop”

To było kilka dni wypełnionych po brzegi tańcem. Wszystko za sprawą tegorocznej, XX już edycji Festiwalu Kalejdoskop. Taniec podczas festiwalu pojawiał się nie tylko w takiej formie, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni - w salach tanecznych czy podczas spektakli.

fot. mat. organizatora

Taniec wręcz wdzierał się w przestrzeń miejską. Cudownym tego przykładem był spektakl „Organizm” grupy Materia, który można było oglądać w niedzielne popołudnie tuż przy Białostockim Teatrze Lalek.

Scenerią choreografii Witolda Jurewicza jest gęsta zieleń. Premiera spektaklu odbyła się w zabytkowym Parku Helenów w Łodzi. Jego założeniem jest wpisanie choreografii opartej na organicznym ruchu w otoczenie natury. Kontrastujące z zielenią parku kostiumy zostały zaprojektowane i ręcznie malowane przez Aleksandrę Kmiecik. Oryginalną muzykę do spektaklu stworzył Bartosz Straburzyński.

Spektakle gdzie wszystko ze sobą idealnie współgra
Aktorom udało się zaciekawić publiczność. Świetnie się to oglądało i na pewno wrażenia zostaną widzom na długo. Podobnie jak po prezentacji spektaklu „Unbody” Hertz Haus, gdzie nie tylko taniec budował napięcie, ale też i muzyka. Rewelacyjnie wypadły też krótkie formy choreograficzne, spacer historyczny, a spotkania i rozmowy wokół tańca były świetnym pomysłem na aktywizację widzów.

Kalejdoskop to festiwal tańca współczesnego, odbywający się od 2002 roku w Białymstoku. Program tegorocznej edycji, to była z jednej strony celebracja 20-letniego dorobku artystycznego, a z drugiej - pielęgnowanie stałych założeń festiwalu - tego, że ważne jest by być blisko/razem.

Tytuł oryginalny

Taniec w różnych odsłonach. Festiwal Kalejdoskop wyszedł w plener. Ciekawe spektakle i działania odbywały się w całym mieście

Źródło:

„Kurier Poranny”

Link do źródła

Autor:

Urszula Śleszyńska

Data publikacji oryginału:

04.06.2023