EN
24.11.2022, 11:51 Wersja do druku

Warszawa. List wicepremiera Glińskiego do dyrygenta Tadeusza Kozłowskiego z okazji 50-lecia pracy artystycznej

Przez pięćdziesiąt lat pracy artystycznej zbudował Pan imponujący dorobek – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście skierowanym do dyrygenta Tadeusza Kozłowskiego.

Szef MKiDN przypomniał najsłynniejsze premiery operowe przygotowane przez Tadeusza Kozłowskiego, które zostały docenione przez publiczność. „Koneserzy muzyki mogli doświadczać przyjemności estetycznej słuchając utworów płynących spod batuty Maestra na scenach Teatru Muzycznego w Łodzi, Opery i Operetki w Krakowie oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Na kartach historii muzyki na zawsze zapisała się, przygotowana przez Pana dla Teatru Wielkiego w Poznaniu, prapremiera „Portretu” Weinberga, za którą otrzymał Maestro od Fundacji im. Jana Kiepury nagrodę dla najlepszego polskiego dyrygenta operowego” – napisał prof. Piotr Gliński.

Dodał, że na „imponujący dorobek” pracy artystycznej Tadeusza Kozłowskiego „składa się ponad sto trzydzieści pozycji operowych, baletowych i operetkowych, ponad trzy tysiące spektakli oraz koncertów symfonicznych i kameralnych, w tym ponad siedemdziesiąt realizacji premierowych”.

„Dziękując za pięćdziesięcioletnią pracę artystyczną, dotychczasowe osiągnięcia zawodowe znacząco wzbogacające dorobek kultury polskiej, życzę Panu inspiracji do dalszej pracy twórczej i realizacji zamierzeń – zawodowych i prywatnych” – podkreślił wicepremier.

Tadeusz Kozłowski jest - zdaniem wielu krytyków muzycznych - jednym z najwybitniejszych dyrygentów operowych w Europie. Studia dyrygenckie ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Bogusława Madeya. Jeszcze w czasie studiów został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery dyrygenckiej. W latach 1981-87 po raz pierwszy pełnił funkcję dyrektora artystycznego tej sceny. W sumie był jej szefem artystycznym trzykrotnie - także w latach 1998-2000 i 2004-05.

Dla tej sceny przygotował 55 premier, w tym prapremiery polskie oper: „Echnaton” Philipa Glassa, „Dialogi karmelitanek” Francisa Poullenca, „Adriana Lecouvreur” Francesca Cilei i „Kandyd” Leonarda Bernsteina.

Dyrygent ma w repertuarze w sumie ponad 70 tytułów operowych, baletowych i operetkowych. Poprowadził ponad pięć tysięcy spektakli oraz koncertów symfonicznych i kameralnych; występował gościnnie w niemal wszystkich krajach Europy.

W latach 1987-92 Kozłowski był pierwszym dyrygentem Macedońskiej Opery Narodowej i Macedońskiej Filharmonii Narodowej w Skopje - wielokrotnie prowadził gościnnie spektakle w Chorwackiej Operze Narodowej w Zagrzebiu. W latach 1996-98 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Muzycznego w Łodzi, a w latach 2001-02 był dyrektorem artystycznym Opery i Operetki w Krakowie. Od września 2009 do połowy 2011 roku był także dyrektorem muzycznym Opery Narodowej w Warszawie. W Teatrze Wielkim w Poznaniu przygotował w 2013 roku polską prapremierę „Portretu” Mieczysława Weinberga, za którą otrzymał od Fundacji im. Jana Kiepury nagrodę dla najlepszego polskiego dyrygenta operowego.

Tadeusz Kozłowski jest laureatem Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” i „Maski Masek” – nadzwyczajnej „Złotej Maski” przyznanej podczas jubileuszu czterdziestolecia łódzkiej opery.


Źródło:

PAP