PERSONALIA

25-06-2018
Jan Żardecki (19.09.1922-23.06.2018). Pożegnanie
Jana Żardeckiego, zmarłego w sobotę aktora, wspomina jego przyjaciel - Witold Sadowy.
25-06-2018
Szarp pan bas ...
- Pracuję 24 godziny na dobę - jak duże lotnisko - odbieram i wysyłam informacje z każdej strony świata - rozmowa z Krzysztofem Rogacewiczem, aktorem Teatru Maska w Jeleniej Górze, freelancerem, laureatem trzech prestiżowych nagród za monodram "Kontrabasista" wg Patricka Suskinda.
22-06-2018
Emilia Sambor. Świat podziwia baletnicę z Polski
Ma 19 lat. a już tańczyła na baletowych scenach w Paryżu. Moskwie, Wiedniu, Kopenhadze, Nowym Jorku. Emilia Sambor z Radomska od pięciu lat mieszka w Paryżu i jako pierwsza Polka w historii kończy właśnie najbardziej prestiżową szkołę baletową na świecie l'École de Danse de l'Opéra national de Paris. Przed nią ostatnie egzaminy maturalne i audycje do zespołu Opery Paryskiej.
22-06-2018
Rzeszowianka z urodzenia, krakowianka z wyboru
- Szkoła jest dla mnie ważna. Cenny jest kontakt ze studentami, młodymi ludźmi, którzy zarażają mnie energią, inwencją. Jestem ciekawa ich myślenia i wyobraźni. Ale przede wszystkim jestem aktorką Narodowego Starego Teatru - mówi Ewa Kaim.
20-06-2018
Jan Klata. Historia snajperstwa teatralnego
- Kiedy człowiek staje się "sytym sibaritą", szczęście się kończy. To dotyczy nie tylko napoleońskich marszałków, ale także reżyserów teatralnych. I dyrektorów! - mówi Jan Klata w rozmowie z Jackiem Cieślakiem w miesięczniku Teatr.
19-06-2018
Alina Afanasjew (27 czerwca 1930 - 17 czerwca 2018): Była artystką i idealistką
Kultura trójmiejska poniosła wielką stratę - zmarła Alina Afanasjew - artystka, scenograf teatralny i telewizyjny, autorka bajek i scenariuszy. Siostra-bliźniaczka aktora Ryszarda Ronczewskiego. Była urodzoną w Puszkarni koło Lwowa sopocianką, w kurorcie mieszkała od 1945 r.
18-06-2018
Warcisław Kunc: Warto być nieprzeciętnym
Jest jednym z najbardziej uznanych twórców operowych w Polsce. Świetnie czuje się zarówno na wielkich scenach, jak i w swoim wiejskim domu, z żoną, gdzie odpoczywa od pracy. - Na sukces w tym zawodzie składa się wiele czynników, ale podstawowym warunkiem jest zrozumienie, że dyrygentem chce się być. Dopiero później możemy mówić o edukacji, zdolnościach czy talencie - mówi Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
18-06-2018
Wojciech Pszoniak mieszka w Paryżu, ale nadal czuje się przede wszystkim Polakiem
Kiedy miał trzynaście lat, chciał popełnić samobójstwo. Los chciał jednak, aby przeżył i został jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Sławę przyniosły mu występy w filmach Andrzeja Wajdy przede wszystkim w "Ziemi obiecanej". Od ponad trzydziestu lat z powodzeniem robi karierę w Polsce i we Francji.
15-06-2018
Stajewski robi "Świętoszka"...
...ale nie znaczy to bynajmniej, że znakomity scenograf teatralny podjął się reżyserii klasycznej komedii Moliera. Marcin Stajewski tworzy wystrój warszawskiej restauracji "Świętoszek", położonej przy Jezuickiej 6/8 na warszawskim Starym Mieście.
15-06-2018
95. rocznica urodzin Henryka Czyża, dyrygenta, kompozytora, pedagoga
Henryk Czyż, zwany polskim Leonardem Bernsteinem, był człowiekiem wielu talentów. Zasłynął jako muzyk, pedagog i pisarz. W sobotę przypada 95. rocznica urodzin artysty.
(aktualna strona: 1) następna strona »