OPINIE

24-03-2018
Tratwa
Szczególność tego teatru wynika z odrębności jego aktorów, oryginalnej metody pracy reżyserki i stosowanej przez nią unikatowej formy teatralnej, sytuującej się na pograniczu teatru, eksperymentu i performansu - o twórczości Teatru Opera Buffa pisze Magdalena Hasiuk w jednym z rozdziałów książki "Odzyskiwanie obecności. Niepełnosprawność w teatrze i perfromansie".
24-03-2018
Fortepian Chopina
Przed nami Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień, a w nim Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. A więc najważniejszy czas dla nas, Polaków, katolików. Natomiast dzisiaj większość sił twórczych, artystycznych kieruje się w stronę całkowicie przeciwną. No bo na przykład co wspólnego z okresem Wielkiego Postu, świąt Zmartwychwstania Pańskiego ma szalejący obecnie Marzec '68? Nic. Absolutnie nic - pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
24-03-2018
Kulturkampf ministra Glińskiego
Najazd "patriotycznych" barbarzyńców na Muzeum II Wojny Światowej trwa. Prowadzi ich minister kultury Piotr Gliński - pisze Rafał Zakrzewski w Gazecie Wyborczej.
24-03-2018
Adam Orzechowski: Nie uprawiam teatru politycznego
- Realizuję "Śmierć białej pończochy", bo głęboko wierzę w jej potencjał teatralny i język. A co najważniejsze, wierzę w jej, niestety, ciągle aktualny przekaz - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże i reżyser najnowszego spektaklu w repertuarze gdańskiej instytucji.
23-03-2018
Zimny chów adepta. O Studium Baduszkowej, Teatrze Muzycznym i jeszcze kilku sprawach
Ogromnym atutem Studium jest możliwość współpracy z Teatrem Muzycznym w Gdyni. Gra w produkcjach Muzyka jest dla adeptów niezwykłą okolicznością a dla teatru niemałą korzyścią. Dlatego "wszyscy ludzie dobrej woli" powinni pomóc w podniesieniu rangi szkoły, która działa w i dla jednego z dwóch najlepszych repertuarowych teatrów muzycznych w Polsce. To oczywiście trudne, ale przecież żyjemy na Pomorzu, a tutaj niemożliwe staje się możliwym - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
23-03-2018
Między przeszłością a przyszłością
Kończy się marzec, pół wieku od tamtego Marca 68. Obchody oficjalne są raczej niewielkie, prywatne wspomnienia pewnie większe i głębsze, ale międzynarodowe echa są zaskakujące. Jak to się stało, że w taki sposób to odżyło? Jerzego Stuhra pyta Maria Malatyńska w Polsce Gazecie Krakowskiej.
23-03-2018
Znasz "Rzeź" Polańskiego? Zobacz sztukę "Bóg mordu"
W sobotę w Lubuskim Teatrze premiera sztuki "Bóg mordu" Yasminy Rezy na podstawie której film w gwiazdorskiej obsadzie nakręcił Roman Polański. Reżyser zielonogórskiego przedstawienia Lech Mackiewicz obiecuje inne spojrzenie na dramat. - Tytułowy bóg mordu, o którym mówi młody prawnik, według Yasminy Rezy, siedzi w każdym z nas - mówi.
23-03-2018
Kobieta na skraju szaleństwa
- W dniu naszej premiery, czyli w piątek, w Polsce organizowany jest kolejny "czarny protest" zainicjowany przez kobiety. Więc mówienie dziś o kobietach jest polityczne, nie da się od tego uciec. Natomiast w spektaklu nie chodzi nam o żadne manifesty. Chcemy po prostu skupić uwagę widza na kobiecie. Zapytać, jak się ona sama czuje w dzisiejszym świecie - mówi reżyser Maja Kleczewska przed premierą spektaklu "Pod presją" w Teatrze Śląskim w Katowicach.
23-03-2018
Gracja, piękno i praca. Po Koncercie Dyplomantów Szkoły Baletowej
Tegoroczni abiturienci Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku z IX klasy swoje taneczne pożegnanie ze szkołą obchodzili 22 marca w Operze Bałtyckiej. Koncert Dyplomantów był jednak okazją do przyjrzenia się wszystkim rocznikom Szkoły Baletowej, począwszy od pierwszoklasistów, którzy złożyli uroczyste ślubowanie - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
23-03-2018
Komizm, duchowość i magia: Jacek Bała o "Mistrzu i Małgorzacie" w Gdyni
Jacek Bała, reżyser, który zrealizował wcześniej w Gdyni słynnego "Amadeusza", tym razem postanowił przenieść na scenę Teatru Miejskiego jeszcze sławniejszy tekst - "Mistrza i Małgorzatę". - Chciałbym, żeby ten spektakl emanował światłem wybaczenia, tolerancji i wyrozumiałości - mówi reżyser przed sobotnią premierą.
(aktualna strona: 1) następna strona »