OPINIE

15-12-2017
I ty, Skapenie, przeciwko mnie?
Jest rok 1671. Jean Baptiste Poquelin, szerzej znany jako Molier, wystawia swoje kolejne arcydzieło. "Szelmostwa Skapena" nawiązywały bezpośrednio do commedii dell'arte oraz komedii antycznej, a zatem do wzorców doskonale znanych ówczesnej widowni - pisze Szymon Spichalski w Teatrze dla Was.
15-12-2017
Wyspa Cieplak
Teatr Piotra Cieplaka to samotna wyspa. Wyspa oryginalnej wyobraźni i samodzielnych poszukiwań. Tak przynajmniej uważa dyrektor Jan Englert, który od lat stwarza artyście w Teatrze Narodowym idealne warunki do budowania swoich scenicznych wizji - pisze Tomasz Miłkowski w Dzienniku Trybuna.
15-12-2017
Krzysztof Kowalewski mówi o pogromie w Kielcach
Czy łączy coś pogrom kieleckich Żydów w 1946 roku i znanego aktora Krzysztofa Kowalewskiego? Okazuje się, że tak. Jego matka pracowała w otwartym w kwietniu 1945 roku kieleckim teatrze. Rodzina Kowalewskich mieszkała naprzeciwko kamienicy przy ulicy Planty, gdzie rozegrały się tragiczne wydarzenia - pisze Tomasz Trepka w Echu Dnia.
15-12-2017
W dolinie nicości
"Melduję posłusznie, że został osiągnięty pierwszy z celów. Przywrócony teatr. O kolejnych będę informował" - cokolwiek niejasnym tekstem raportował 2 sierpnia 2017 na Facebooku Mateusz Matyszkowicz, ówczesny dyrektor TVP Kultura, kilka tygodni później przeflancowany na szefa TVP1. Matyszkowicz buńczucznie ściemniał. Jego "dobra zmiana" w Teatrze Telewizji okazała się humbugiem - pisze Krzysztof Lubczyński w Dzienniku Trybuna.
15-12-2017
Co w teatrze jest możliwe? Dyskusja na Boskiej
Podczas debaty "Co jest możliwe, gdy nic nie jest możliwe?", przedstawiciele środowiska teatralnego dyskutowali o sytuacji Narodowego Starego Teatru w Krakowie i Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz wpływie władzy na jakość artystycznych propozycji - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
15-12-2017
Jan Peszek opowiada, jak został dzieckiem w spektaklu "Matka Ojciec Tunel Strachu"
Spektakl petarda. O rodzinie w wykonaniu prawdziwej rodziny. W niedzielę 17 grudnia na festiwalu Polska w Imce zobaczymy przedstawienie Narodowego Starego Teatru z Krakowa - "Matka Ojciec Tunel Strachu" z Janem Peszkiem, z kórym rozmawia Gabriela Cagiel.
15-12-2017
Władysław Raczkiewicz. Piękna (i żywa) lekcja historii
- Władysław Raczkiewicz za swojego życia był strasznie osamotniony - z jednej strony miał sanację, z drugiej strony antysanację i musiał jakoś to godzić. To jest taka postać, która całkowicie nie przystaje do współczesnych czasów. W ogóle do Polski nie przystaje, bo godzenie jest całkowicie niepolskie - rozmowa z twórcami spektaklu o Władysławie Raczkiewiczu w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu.
15-12-2017
Dyrektor RCAK i jego inwestycja w epoce dizajnu i taczki
Tomasz Siemiński ma przed sobą dzieło życia - budowę zielonogórskiego Centrum Dizajnu. I wszystko szło dobrze, aż nagle przestał być dyrektorem RCAK. Zapomniał, że kulturą rządzi PSL - pisze Artur Łukasiewicz w Gazecie Wyborczej - Zielona Góra.
14-12-2017
Tomasz Śpiewak: Patrzę na pogrom kielecki z dzisiejszej perspektywy
- Nie chcę sypać solą w ranę, ale chcę głośno zadać pytanie: czy dzisiaj jesteśmy zdolni do takiej przemocy jak kiedyś? A jeśli nie jesteśmy do niej zdolni dzisiaj, to czy będziemy niebawem? - rozmowa Mike'a Urbaniaka z dramaturgiem Tomaszem Śpiewakiem, autorem sztuki "1946", której prapremiera odbędzie się w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach.
14-12-2017
Brat Albert gwiazdą Teatru Telewizji
Pięknym akcentem kończy się właśnie Rok św. Brata Alberta. Jest to godna najwyższego uznania zasługa Telewizji Polskiej, która 27 listopada 2017 r. wyemitowała teatralną adaptację dramatu Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" w reżyserii Pawła Woldana - pisze Tadeusz Szyma w Tygodniku Katolickim Niedziela.
(aktualna strona: 1) następna strona »