W Instytucie Teatralnym trwają prace nad uruchomieniem wirtualnego archiwum Józefa Szajny
fot. mat. Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Leszek Piskorz: Życie przewekslowałem na teatr

- Dziś już w teatrach nie ma takiej atmosfery. To był niesamowity zestaw ludzi. Wszyscy się lubili i byli sobie przychylni, każdy znał swoje miejsce w zespole. Bardzo za tym tęsknię - mówi Leszek Piskorz, aktor, reżyser, wykładowca, autor m.in. książki "Złote lata. Mój Stary Teatr 1970-2013" w rozmowie z Janem Bińczyckim w Gazecie Wyborczej-Kraków.

Jan Bińczycki: Aktorstwo - jaki to zawód? Leszek Piskorz: Bardzo dziwaczny. Jest w nim wiele sprzeczności. Piękny, ale momentami przerażający. Wiedzie od sukcesów do porażek. Tak jak życie. Bywa pasją, bakcylem, chorobą. Ale jest też czymś bajecznym. Fascynuje, denerwuje. Trzeba to kochać. Kierowca autobusu wstaje rano i wie, jaką trasę ma w rozkładzie. Lekarz przypomina sobie harmonogram zabiegów. A o czym myśli aktor o poranku? "Dziś znowu gramy Fredrę"? - To nie tak. Rola siedzi w człowieku, myśli się o niej cały czas. Poszukuje się nowych rozwiązań, dodaje kolorów granej postaci.

Białystok. Jubileusz 65-lecia Białostockiego Teatru Lalek

Jedna z najlepszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce - Białostocki Teatr Lalek - obchodzi w tym roku jubileusz 65-lecia powstania. Uroczyste obchody odbyły się w sobotę w siedzibie instytucji w Białymstoku.

Łódź. Przemarsz i spektakl z okazji 113. rocznicy Powstania Łódzkiego

Na ul. Piotrkowskiej w Łodzi - szlakiem miejsc, gdzie w 1905 roku robotnicy walczyli na barykadach z wojskiem carskim - odbył się w sobotę przemarsz artystyczny przypominający o 113. rocznicy Powstania Łódzkiego.

Murowana Goślina. Widowisko "Orzeł i Krzyż - Niepodległa" na 400 aktorów

Niemal 400 aktorów-amatorów wcieli się w historyczne postacie w widowisku plenerowym "Orzeł i Krzyż - Niepodległa". Spektakl w Murowanej Goślinie (wielkopolskie), według jego twórców, to największe plenerowe widowisko historyczne w Polsce.

Podlaskie. 27. Festiwal Teatrów Stodolanych w Puńsku

Siedem teatrów z Polski i Litwy bierze udział w 27. Festiwalu Teatrów Stodolanych, który odbywa się w sobotę w skansenie w Puńsku (Podlaskie) - miejscowości nazywanej stolicą Litwinów w Polsce.

Kraków. Cud operowej nocy na Wawelu. Tancerze i słynne arie

Przed miłośnikami opery ulubione koncerty Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej - wieczory na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Gala baletowa "Grand pas!." z udziałem tancerzy z czterech krajów Europy, "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki oraz wielki finał - w magicznej zamkowej scenerii z ariami światowej sławy oper na ustach wystąpi jeszcze bardziej światowa sopranistka Aleksandra Kurzak.