"Porwanie Minotaura" w reż. Adama Radeckiego w Nowym Teatrze w Warszawie
fot. Maurycy Stankiewicz

Gołda Tencer: Miejsca i ludzie

- Teatr jest żywą instytucją - tu musi się ciągle coś dziać. Jestem aktorką, reżyseruję, śpiewam, ale ciągle chcę czegoś nowego - mówi Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego w Warszawie.

NEWSWEEK: Zacznę od jubileuszu 50-lecia pracy. Można by pomyśleć, że mając takie doświadczenie, do nowego sezonu podchodzi się ze spokojem i rozwaga. Tymczasem pani współpracownicy mówią, że w Teatrze Żydowskim nie ma spokoju, że jest gorączka jak przed pierwszym spektaklem. GOŁDA TENCER: Cieszę się, że mi się jeszcze chce. Postawiłam sobie bardzo wysoko poprzeczkę i próbuję na takim poziomie realizować wszystkie zamierzenia. Mam fantastycznych współpracowników i to mi się udaje. W teatrze krąży legenda, że jak Gołda mówi: "Słuchajcie, mam pomysł", to w odpowiedzi słyszę: "Trzeba się bać?".

Toruń. Nagrody XXV MFTL "Spotkania"

20 października zakończył się w Teatrze Baj Pomorski XXV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania". Swoje werdykty ogłosiły cztery gremia jurorskie: jury profesjonalne, jury dziecięce, Jury Nagrody Aktorskiej im. Jana Wilkowskiego w Dziedzinie Sztuki Animacji Lalkowej oraz Jury z przedszkola BimBamBino.

Katowice. "Zagubiony chłopiec" z Opola z Grand Prix MFTL "Katowice Dzieciom"

Jury 13. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Katowice-Dzieciom w składzie: Marta Guśniowska, Karol Suszczyński (przewodniczący), András Veres, po obejrzeniu 9 konkursowych spektakli postanowiło przyznać następujące wyróżnienia i nagrody.

Warszawa. Wspomnienie o Krzysztofie Zaleskim

20 października Instytut Teatralny zaprasza na wieczór poświęcony Krzysztofowi Zaleskiemu - wybitnemu reżyserowi, aktorowi i scenarzyście. Spotkanie organizowane jest z okazji zbliżającej się 10. rocznicy śmierci artysty.

Olsztyn. Teatr lalek świętuje 65-lecie

Olsztyński teatr lalek świętuje w sobotę jubileusz 65-lecia działalności. Z tej okazji zostanie wystawiony spektakl "Dziecko Noego", a zgromadzeni w teatrze będą mogli usłyszeć garść anegdot "zza parawanu". Jubileusz uczczono także wystawą w kuluarach teatru.

Radom. 11 polskich i zagranicznych przedstawień na Festiwalu Gombrowiczowskim

XIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski rozpocznie się w sobotę wieczorem w Radomiu. W czasie siedmiu festiwalowych dni ocenianych będzie 11 przedstawień z Polski, Austrii i Argentyny.