"Bon Voyage i inne kłamstwa", Nuku Theatre (Estonia), gość Festiwalu Metamorfozy Lalek w Białymstoku
fot. mat. organizatora

Głupsi od komunistów

- Ja się nie martwię o polską kulturę, bo ona wygra. Za pięćdziesiąt lat dzieci będą się uczyły o Lupie, a nie o Ziemkiewiczu - mówi reżyser Jan Klata. Rozmawia Dawid Karpiuk.

NEWSWEEK: Zofia Klepacka - narodowa sportsmenka, Jan Pietrzak - narodowy bard, Dominika Figurska - narodowa aktorka. Wildstein i Ziemkiewicz piszą powieści, Mikos z Morawskim prowadzą teatry, a Karnowscy z Sakiewiczem pilnują, by rewolucja nie straciła impetu. Władza długo obiecywała nowe elity. Udało się? JAN KLATA: Kusząca wizja narodowej kultury, można z optymizmem patrzeć w przyszłość. Pytanie, czy naszemu naczelnikowi w ogóle zależy na jakichś elitach. Raczej na ludziach posłusznych, którzy rozumieją, że mają u władzy dług, i których da się w razie czego wymienić. Najtrudniej jest w kulturze, bo tego się nie da zadekretować. Nocne głosowanie nie sprawi, że Piotr Zaremba stanie się Pawłem Demirskim, Wildstein - Olgą Tokarczuk, a Pietrzak - Bobem Dylanem. Mimo że oni są w zasadzie rówieśnikami.

Łomża. Grand Prix "Walizki" dla hiszpańskiego spektaklu "Gra czasu"

Spektakl "Gra czasu" w wykonaniu hiszpańskiego artysty Davida Zuazoli otrzymał Grand Prix zakończonego w sobotę wieczorem 32. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka" w Łomży (Podlaskie). Przyznano też nagrody m.in. za reżyserię i grę aktorską.

Białystok. Nowe władze POLUNIMY

14 czerwca 2019 r. w Białostockim Teatrze Lalek odbyło się Walne Zgromadzenie POLUNIMY - polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA, najstarszej organizacji teatralnej na świecie i jedynej lalkarskiej organizacji w Polsce o zasięgu ogólnokrajowym.

Kraków. Trzy koncerty Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej

"Kandyd" Leonarda Bernsteina otworzył 23. Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Zakończy go "Cyrulik sewilski", a pomiędzy dwoma spektaklami znajdą się trzy wielkie koncerty - "Dialog Mistrzów - Mahler i Strauss", "Arie Oper Świata - Moniuszko!" i "Wielkie Chóry Wielkich Oper". Odbędą się one w niezwykłych miejscach - w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz na Wawelu.

Katowice. W niedzielę skończy się 25. Festiwal A Part

Jeszcze tylko do niedzieli w Katowicach odbywa się 25. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part.

Jelenia Góra. U Norwida "Dzień Walentego"

W Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze trwają ostatnie przygotowania do sobotniej premiery spektaklu "Dzień Walentego" pióra Iwana Wyrypajewa w przekładzie Agnieszki Lubomiry-Piotrowskiej w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego.