fot. PaplaLala

Jarosław Kilian: Lalka to poważna rzecz

- Właściwie wychowywałem się w tym teatrze. Biegałem tu po korytarzach, łaziłem po wszystkich kątach. Znałem wszystkie lalki i byłem po imieniu z kotami, które mieszkają w podziemiach PKiN - rozmowa z Jarosławem Kilianem, dyrektorem Teatru Lalka w Warszawie.

Artur Mościcki: Czy wieloletniemu dyrektorowi Teatru Polskiego w Warszawie, reżyserowi ponad 50 dramatów klasycznych, romantycznych i współczesnych, oper i przedstawień teatralnych, profesorowi i dziekanowi wydziału reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, historykowi sztuki, tłumaczowi i dramaturgowi wypada bawić się lalkami? Jarosław Kilian: Zabawa lalkami to bardzo poważna sprawa. Tym bardziej że we wrześniu ubiegłego roku zostałem dyrektorem Teatru Lalka. Moje życie zatoczyło taki dziwny krąg, ponieważ ten teatr założyła jeszcze moja babcia, Janina Kilian-Stanisławska, w 1945 r. w Samarkandzie (wtedy to była Uzbecka Socjalistyczna Republika Radziecka). Nazywał się Niebieskie Migdały.

92 kolejnych sygnatariuszy listu poparcia ws. przyszłości Instytutu Teatralnego

List poparcia dla IT podpisało już 1201 sygnatariuszy. Od wczoraj swój podpis złożyły 92 kolejne osoby. List można cały czas podpisywać, pisząc na adres popieramIT@gmail.com.

Wilno. MONOWschód 2018

Polskie Studio Teatralne zaprasza na czwartą edycję Międzynarodowego Festiwalu Monospektaklu "MONOWschód, który odbędzie się w dniach 18 - 22 października 2018 r w Teatrze na Pohulance - Rosyjskim Teatrze Dramatycznym Litwy.

Wrocław. NIK wskazał nieprawidłowości w Operze Wrocławskiej

Zawieranie umów o dzieło za dyrygowanie, dzięki którym dyrektor Opery Wrocławskiej zarabiał miesięcznie dodatkowo 26 tys. zł - to jeden z zarzutów niegospodarności wskazanych przez NIK. Dyrektor Marcin Nałęcz-Niesiołowski twierdzi, że miał na to zgodę przełożonych.

Moskwa. Zmarła pierwsza żona legendarnego barda Włodzimierza Wysockiego

W wieku 81 lat zmarła w piątek Izolda Wysocka, aktorka i pierwsza żona rosyjskiego pieśniarza, poety i aktora Włodzimierza Wysockiego. O jej śmierci poinformował na Twitterze teatr dramatyczny w Niżnym Tagile na Uralu, w którym grała.

Warszawa. Prezydent złożył życzenia aktorce Annie Chodakowskiej z okazji 70. urodzin

Jest Pani uosobieniem aktorstwa wyrazistego i niezależnego - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Anny Chodakowskiej. Wyraził radość, że Chodakowska "z korzyścią dla polskiej kultury od lat pełni aktorską misję". Aktorka w piątek kończy 70 lat.