Widowisko "Rabin Maharal i Golem" w reż. Lecha Raczaka na Festiwalu Trans/Misje Wschód Kultury
fot. Jan Dzban/PAP

Rozrabiaka, czystej krwi artysta

"Był taki niewybredny żart, że nawet deskę klozetową zagram. A ja bym się tego podjął, chociaż nie wiem, jak bym to zrobił. Tego się nauczyłem od Schaeffera, awangardy i zespołu MW2" - rozmowa z Janem Peszkiem o zmarłym niedawno twórcy metody aktora instrumentalnego.

Katarzyna Niedurny: Słyszałam kiedyś taką anegdotę od znajomej teatrolożki. W czasie konferencji we Francji zaczęto ją wypytywać o tego słynnego twórcę teatralnego z Polski. Myślała, że chodzi o Tadeusza Kantora albo o Jerzego Grotowskiego. Po chwili jednak okazało się, że towarzystwo miało na myśli Bogusława Schaeffera. Jej jednak akurat to nazwisko nie przyszło do głowy.

Radom. 4 kandydatów w konkursie na dyrektora Teatru Powszechnego

To już drugi konkurs na dyrektora Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Chętnych nie brakowało. Zgłosiło się aż 12 kandydatów, na razie komisja dopuściła do drugiego etapu tylko czwórkę

Warszawa. Nie żyje Anna Lenartowicz

20 sierpnia zmarła nagle Anna Lenartowicz, mama naszych koleżanek - Kai i Marii Stępkowskich. Aktorka, entuzjastka i animatorka różnych przedsięwzięć artystycznych, realizowanych przez nią - także jako reżyserkę - poza instytucjami.

Warszawa. Muzeum Warszawskiej Pragi na Festiwalu "Warszawa Singera"

Premiera słuchowiska "Ocaleni przez pamięć", łączącego opowieści prażan o żydowskich sąsiadach ze wspomnieniami Żydów mieszkających przed wojną na Pradze, to jedna z inicjatyw organizowanych przez Muzeum Warszawskiej Pragi w ramach Festiwalu "Warszawa Singera".

Gdańsk. Nagroda Neptun dla Olega Sencowa

Tegoroczna Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska Neptun 2019 została w piątek wręczona ukraińskiemu reżyserowi Olegowi Sencowowi. W jego imieniu odebrała ją jego siostra Natalia Kapłan.

Radom-Wsola. Nagroda Gombrowicza i festiwal Opętani Literaturą

1 września we Wsoli i w Radomiu rozpocznie się czwarta edycja festiwalu literackiego Opętani Literaturą, w tym roku organizowanego pod hasłem LITERATURA CZYLI półWIECZNOŚĆ. Festiwal towarzyszy czwartej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Tytuł festiwalu nawiązuje do cyklu wydarzeń związanych z pięćdziesiątą rocznicą śmierci pisarza.