"Między ustami a brzegiem pucharu" w reż. Remigiusza Brzyka, Teatr Zagłębia, Sosnowiec
fot. Monika Stolarska/mat. teatru

Przemilczane perły

Teatr Telewizji rozrzuca przed nami skarby. To dzieje się przy niemal ciszy dookoła. Z medialnych banieczek takich rzeczy się nie dostrzega. Słyszę, że w Sopocie mają się toczyć dyskusje. Ja wierzę nie tylko w jedność kultury, ale i w jej trwałość. Kiedyś jeszcze wrócimy do tego wszystkiego, w lepszych, mądrzejszych czasach - pisze Piotr Zaremba w Rzeczpospolitej.

Odbył się przedpremierowy pokaz ostatniego spektaklu Teatru Telewizji w tym sezonie. To "Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy" - o fascynującym dziennikarzu i pisarzu, twórcy postaci Nikodema Dyzmy. Ciekawy choćby dlatego, że współautorem tekstu (razem z Marcinem Dancewiczem) i reżyserem jest znany aktor Marek Bukowski. Ale równie ciekawy z powodu pomysłowego, świetnie napisanego tekstu, gdzie prawdziwa historia nakłada się na fikcję literacką. Jednym z bohaterów jest... sam pan Dyzma.

Poznań. Nastio Mosquito kuratorem Malta Festival

Performer Nastio Mosquito jest kuratorem tegorocznej edycji Malta Festival w Poznaniu, który potrwa od 21 do 30 czerwca. Festiwal odbędzie się pod hasłem "Armia jednostki" - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Malta - Festival Michał Merczyński.

Olsztyn. "Nasza klasa" o losach uczniów przedwojennej szkoły

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie przygotowuje spektakl "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka o tym, jak potoczyły się losy Polaków i Żydów, uczniów jednej klasy przedwojennej szkoły. Premiera sztuki w reżyserii Adama Nalepy odbędzie się 24 maja.

Warszawa. Spotkanie z nowym teatrem białoruskim w IT

Przegląd "Nowy teatr białoruski. Nie ma dymu, tylko świeczki na torcie" - to zorganizowane przez Instytut Teatralny (IT) w Warszawie sześciodniowe spotkanie ze współczesnym teatrem białoruskim. Impreza rozpocznie się 26 maja i potrwa do 31 maja.

Wrocław. "Magnolia" na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego

"Magnolia", spektakl na podstawie scenariusza filmu Paula Thomasa Andersona, to najnowsza produkcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Premiera przedstawienia w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego odbędzie się w sobotę na Dużej Scenie.

Bielsko-Biała. "Ojczyznę" Krystyny Miłobędzkiej wystawi Teatr Banialuka

Sztukę "Ojczyzna" Krystyny Miłobędzkiej wystawi bielski Teatr Lalek Banialuka. Reżyser Agnieszka Błaszczak podkreśliła, że to spektakl dla młodszej widowni, która w formie zabawy podejmuje temat ojczyzny, tożsamości oraz znaczenia i roli w społeczeństwie.