"Neron" w reż. Wiktora Rubina, Teatr Powszechny, Warszawa
fot. Magda Hueckel/mat. teatru

Młodości nabiera się z wiekiem

- Teresa Budzisz-Krzyżanowska to cała orkiestra. Jej siła polega na tym, że jest w stanie wydobyć z siebie wszystkie muzyczne dźwięki, jakie są dostępne w tym zawodzie. Sama jedna byłaby w stanie zagrać całe "Wesele" Wyspiańskiego. Trochę w tym żartu, ale tylko trochę - mówi Tadeusz Nyczek, kierownik literacki i doradca programowy Teatru Ateneum w Warszawie.

Milczy od wielu lat, prawie nie udziela wywiadów. Sprawia wrażenie niedostępnej. Ale kiedy zobaczyłam jej nazwisko w obsadzie "Wujaszka Wani" w reżyserii Iwana Wyrypajewa, pomyślałam, że spróbuję do niej dotrzeć. Odpowiedź od Teatru Polskiego przyszła po kilku tygodniach: aktorka ma czas jutro. Ile? Nie wiadomo. Spotykamy się w podziemiach warszawskiej Akademii Teatralnej. Szybko okazuje się, że Teresa Budzisz-Krzyżanowska chce mówić tylko o spektaklu. Krzywi się, gdy proponuję rozmowę "o życiu". - Dlaczego kogokolwiek miałaby obchodzić moja opowieść? - pyta. - Bo we fragmentach historii innych ludzi odnajdujemy swoją własną. Jakąś mądrość, pocieszenie, czasem odpowiedzi na niezadane wcześniej pytania - mówię. Po chwili namysłu, z ledwo widocznym uśmiechem na twarzy, stwierdza: - No dobrze, spróbujmy. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Warszawa. Odsłonięto tablicę upamiętniającą Gustawa Holoubka

Tablicę upamiętniającą wybitnego polskiego aktora, reżysera i pedagoga Gustawa Holoubka odsłonięto w sobotę na Mokotowie przy ul. Ludwika Narbutta 53, gdzie Gustaw Holoubek mieszkał po przeprowadzce do Warszawy pod koniec lat 50.

Bydgoszcz. "Romeo i Julia" zainauguruje XXV Bydgoski Festiwal Operowy

Podczas zaczynającego się w sobotę festiwalu nie zabraknie propozycji dla wytrawnych melomanów operowych, jak i oczekujących dobrej rozrywki fanów musicalu oraz miłośników baletu.

Poznań. Inscenizacja "Powstanie wielkopolskie" na finał 33. Dni Ułana

Plenerowy spektakl "Powstanie wielkopolskie" na poznańskiej Cytadeli uświetni w niedzielę finał 33. Dni Ułana. W ramach święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich, w sobotę na hipodromie Wola odbywa się piknik kawaleryjski, w niedzielę - festyn rodzinny na Cytadeli.

Poznań. Trwa IX Nowa Siła Kuratorska studentów UAM

Oddolne, niezależne inicjatywy coraz mocniej kształtują krajobraz kulturalny Poznania. Tak stało się z pewnością z festiwalem Nowa Siła Kuratorska, który w przyszłym roku będzie obchodził swoje dziesięciolecie.

Gdańsk. Wystawa "Kanalie" w Sztuce Wyboru

Rzadko zdarza się, aby wystawa, bez względu na to jak kontrowersyjna, już drugiego dnia została zniszczona. To właśnie niedawno spotkało warszawską odsłonę "Kanalii", serię 44 zdjęć znanych postaci ze świata sztuki, nauki i kultury, którą do 27 kwietnia można oglądać w gdańskiej Sztuce Wyboru. Wstęp wolny.