"Ceremonie zimowe" Teatru Montownia w Chorzowskim Ogrodzie Teatralnym
fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska

Czego nie chcą teatry

O pomysłach na drugą połowę artystycznego życia, doborze ról i śpiewanym w Londynie "Don Giovannim" mówi baryton Mariusz Kwiecień.

DOROTA SZWARCMAN: - Kiedy poprzednio rozmawialiśmy (POLITYKA 29/12), rozpoczynał pan przygodę z rolą tytułową w operze Karola Szymanowskiego "Król Roger" i zapowiadał, że objeździ z tą rolą świat. Tak się częściowo stało - śpiewał ją pan w Paryżu, Madrycie, Bilbao, Santa Fe, Bostonie i Londynie, ale w najbliższych planach ma pan tylko udział w koncertowym wykonaniu we wrześniu na festiwalu Wratislavia Cantans. MARIUSZ KWIECIEŃ: - Z "Rogerem" jest trudna sprawa, ponieważ - mimo że to fenomenalny kawałek muzyki, który podoba się wszędzie i wszystkim - trudno umawiać się na niego z dyrektorami odpowiadającymi za dobór repertuaru i dotrzeć z tą umową do samego końca.

Kolejni sygnatariusze podpisują list poparcia ws. przyszłości Instytutu Teatralnego

Do listu poparcia dla IT dołączają kolejni sygnatariusze. Od wczoraj swój podpis złożyło 65 osób. W sumie podpisów jest 1109. List można cały czas podpisywać, pisząc na adres popieramIT@gmail.com.

Warszawa. Sąd nad Pałacem Kultury. Czy sędzia skaże go na zburzenie?

Jedni go kochają, inni widzą w nim symbol sowieckiej dominacji i domagają się zburzenia. Pałac Kultury wciąż budzi emocje. 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN na placu Defilad odbędzie się "Sąd nad Pałacem", widowisko z udziałem sędziego, ławników i świadków w reżyserii Seba Majewskiego.

Kraj. "Kurier" Pasikowskiego o J. Nowaku-Jeziorańskim

Znamy obsadę "Kuriera" Władysława Pasikowskiego. Jana Nowaka-Jeziorańskiego zagra Philippe Tłokiński, Grzegorz Małecki ­- generała "Bora" Komorowskiego, zobaczymy też Patrycję Volny i Julie Engelbrecht. Film o legendarnym "kurierze z Warszawy" wejdzie na ekrany kin w pierwszym kwartale 2019 roku.

Kraków. Wojna i pokój motywem przewodnim Festiwalu Tańców Dworskich

Pod hasłem "Wojna i pokój" po raz 19. w Krakowie odbędzie się Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Jego gwiazdą będzie mistrz indyjskiego tańca wojennego Chhau - Rakesh Sai Babu, który po raz pierwszy przyjedzie do Polski.

Warszawa. Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi weszła w życie

Ustawa o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, która wdraża unijną dyrektywę w tym zakresie, weszła w czwartek w życie. Ustawa ma usprawniać zasady działalności organizacji zbiorowego zarządzania, jak np. ZAiKS, w krajach UE.