fot. PaplaLala

Za miłosierdzie dziękujemy. Ciało - tożsamość - (nie)normatywność i performatywne strategie oporu

Jednym z takich skrywanych i marginalizowanych zjawisk, rzadko dostępnym w głównych nurtach życia społecznego i kultury, jest niepełnosprawność, zaś możliwym sposobem wydobycia jej na powierzchnię i umiejscowienia w polu widzenia staje się obecność niepełnosprawnych aktorów, twórców, performerów na scenie - pisze Jolanta Rzeźnicka-Krupa w książce "Odzyskiwanie nieobecności. Niepełnosprawność w teatrze i performansie".

Performatywna cielesność. Zwrot performatywny, kształtujący obszar humanistyki od kilkudziesięciu lat, jest jedną z orientacji, która dystansując się od podejścia strukturalnego w analizach kultury, zwraca się ku procesom zmiany, podkreślając kwestie związane z działaniem, inscenizacją, przedstawieniem, wydarzeniem, aspektami wizualnymi, materialnością i ucieleśnieniem, teatralizacją praktyk społecznych i kulturowych, postrzeganiem języka jako działania i kultury jako performansu.

Podlaskie. Spektakle w plenerze, czyli rusza festiwal WERTEP

"Pępek świata" - taki podtytuł - wyłoniony w nieformalnym konkursie fanów festiwalu - nosi tegoroczna, jubileuszowa, bo 10. edycja festiwalu Wertep. Pierwsze spektakle i pokazy zaplanowano już w niedzielę (22.07) w Narwi.

Wrocław. Finałowy weekend 13. Brave Festival

Hasło tegorocznego festiwalu to "Widzialni/Niewidzialni". Za nami większość wydarzeń, przed nami ostatnie dni Brave Festival. Organizatorzy zaprosili artystów, którzy nie są dostrzegani szerzej, za to odgrywają ogromną rolę w życiu lokalnych społeczeństw.

Gdynia. Mistrzowie słowa na twoim podwórku

Teatr Gdynia Główna zaprasza na akcję artystyczną w ramach projektu "Ulica mistrzów". 22 lipca o godz. 18 bezimienny ciąg komunikacyjny między blokami na Zamenhofa i Opata Hackiego stanie się na moment sceną, a jednocześnie polem do spotkania ze sztuką żywego słowa. Droga zostanie nazwana na cześć Stanisława Wyspiańskiego, a widzowie obejrzą wybrane sceny z "Wesela".

Austria. Penderecki podbił Salzburg

Sukces muzyki polskiej na Festiwalu w Salzburgu. Elitarna publiczność zareagowała owacją na stojąco na "Pasję Łukaszową" Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu polskich i kanadyjskich muzyków pod dyrekcją Amerykanina Kenta Nagano.

Augustów. Spotkanie z Joanną Kulig i Maciejem Bochniakiem

DKF Kinochłon i Łukasz Maciejewski mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z gośćmi i projekcję dwóch wyjątkowych filmów.30 lipca w Kino Iskra, na DKFowskich fotelach zasiądą: Joanna Kulig, odtwórczyni głównej roli w filmie Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna" oraz Maciej Bochniak reżyser filmu "Ethiopiques. Muzyka duszy". Spotkanie z gośćmi poprowadzi Łukasz Maciejewski.