"Don Desiderio" J. M. K. Poniatowskiego w reż. Eweliny Pietrowiak w Operze Śląskiej w Bytomiu
fot. Krzysztof Bieliński

Czy minister Gliński chce zdewastować kolejną ważną instytucję polskiej kultury?

Minister kultury Piotr Gliński w cieniu powyborczych emocji spełnił zapowiedzi wymiany cenionej w środowisku dyrektorki Instytutu Teatralnego w Warszawie. W poniedziałek ukazało się ogłoszenie o konkursie na to stanowisko - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.

Wcześniej list w obronie dotychczasowej dyrektorki Doroty Buchwald podpisały setki przedstawicieli środowiska, m.in.: aktorki Maja Komorowska i Anna Polony, były dyrektor Starego Teatru Jan Klata, obecny Narodowego - Jan Englert, oraz krytycy teatralni zarówno "Wyborczej", jak i "Sieci".

Wrocław. Premiera baletu "Giselle" w Operze Wrocławskiej

Balet romantyczny "Giselle" Adolphe'a Adama w opracowaniu choreograficznym Ewy Głowackiej i Zofii Rudnickiej będzie można od soboty oglądać w Operze Wrocławskiej. - To perła światowego repertuaru klasycznego - powiedział kurator baletu Jacek Przybyłowicz.

Kraków. "W'ariacje pożądania" - nowa premiera Bagateli i debiut Rafała Dziwisza

"W'ariacje pożądania" - to tytuł najnowszej premiery Teatru Bagatela w Krakowie, która w czwartek odbędzie się na kameralnej scenie tego teatru - Scenie na Sarego. Inscenizacja jest reżyserskim debiutem aktora Rafała Dziwisza.

Chorzów. Krystyna Janda w Teatrze Rozrywki

"Zapiski z wygnania" to bardzo osobiste wspomnienia Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała razem z rodzicami. Na język teatralny wspomnienia te przełożyła Krystyna Janda oraz Magda Umer.

Warszawa. Sejmowa komisja kultury pozytywnie o budżecie na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego

Sejmowa komisja kultury pozytywnie zaopiniowała we wtorek budżet na 2019 r. w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Projekt zakłada, że środki, którymi będzie dysponował minister kultury w 2019 r. wyniosą ok. 4 mld 811,5 mln zł i w porównaniu do 2018 r. wzrosną o 11,4 proc.

Warszawa. "Kantata" Milewskiego w Świątyni Opatrzności Bożej

19 października, w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, zabrzmiała, już po raz drugi w stolicy, Kantata "Totus Tuus - CałyM Twój" Jakuba Milewskiego do libretta Jerzego Binkowskiego.