Balet "Romeo i Julia" z Teatru Bolszoj w polskich kinach 21 stycznia
fot. Damir Jusupow

Nam z każdym rokiem przybywa widzów

- Będę bronił farsy nie dlatego, żeby ją dowartościować, tylko z tego powodu, że we współczesnym wydaniu ona ma warte zauważenia walory poznawcze. Odzwierciedla tzw. codzienną rzeczywistość, prezentuje nasze obyczaje, zachowania, postawy i poglądy, jest lustrem, w którym możemy się obejrzeć - mówi Henryk Jacek Schoen, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Bagatela w Krakowie.

Edward Chudziński: - Rozmawiamy w gabinecie będącym w przeszłości częścią prywatnego mieszkania Tadeusza Boya-Żeleńskiego, skądinąd patrona tego teatru. Od kiedy tu rezydujesz? - Od 1999 roku, czyli minęło 18 lat. Mogę więc powiedzieć, że jestem dyrektorem pełnoletnim. Nominację na dyrektora naczelnego i artystycznego Bagateli otrzymałem od ówczesnego prezydenta miasta Krakowa prof. A. Gołasia.

Hamburg. "Hymn do miłości" w Thalia Theater

22 stycznia spektakl "Hymn do miłości" w reż. Marty Górnickiej zostanie pokazany dwukrotnie w Thalia Theater w Hamburgu w ramach Lessingtage 2018. Dziewiąta edycja festiwalu jest poświęcona demokracji i jej współczesnym zagrożeniom.

Łódź. "Les Miserables" wydarzeniem kulturalnym 2017 roku

W piątek w klubie Wytwórnia po raz dziewiąty został rozstrzygnięty plebiscyt Energia Kultury. Głosami czytelników "Wyborczej" i widzów Telewizji Toya wydarzeniem kulturalnym 2017 roku została premiera "Les Miserables" w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Nagrodę "Człowieka kultury" odebrał Józef Robakowski.

Katowice. Cegła z "Gazety" dla Grażyny Bułki

- Czym się ja wam mogę odwdzięczyć za tę nagrodę? Przyjdźcie i oglądajcie mnie w teatrze, będę dla was grać - mówiła wczoraj wzruszona Grażyna Bułka, odbierając Cegłę z "Gazety" - Nagrodę im. Janoscha. To czytelnicy "Wyborczej" zadecydowali, że ta wyjątkowa statuetka w tym roku należy się aktorce znanej głównie ze swoich śląskich ról.

Warszawa. Wdechy 2017 dla "Klątwy" i Komuny// Warszawa

Człowiek Roku - Paweł Sołtys/Pablopavo, Miejsce Roku - Komuna Warszawa, Wydarzenie Roku - "Klątwa" w Teatrze Powszechnym. Wdechy Publiczności dostali: Katarzyna Nosowska, Pogłos i "Klątwa". Po raz pierwszy przyznaliśmy Nagrodę Wydawcy Co Jest Grane 24.

Jelenia Góra. Wkrótce premiera "Tlenu" Teatru Odnalezionego

27 stycznia (w sobotę) o godz. 19.00 w Sali Widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury (przy ul. Bankowej) będzie miała miejsce premiera Teatru Odnalezionego. Tym razem widzowie będą mieli okazję zobaczyć spektakl "Tlen - Ballady" wg Iwana Wyrypajewa w reżyserii Łukasza Dudy.