Z ostatniej chwili:
"Księżniczka na opak wywrócona" w reż. Marcina Hycnara w Teatrze im. Solskiego w Tarnowie
fot. Paweł Topolski/mat. teatru

Maria Dębska: Kobiecych historii nie muszą wcale opowiadać kobiety

- Po szkole z jednej strony byłam już silnym człowiekiem, gotowym do wejścia w zawód, a z drugiej - wymęczonym wrakiem. Skończyło się terapią - z Marią Dębską, aktorką Teatru Polskiego w Warszawie, rozmawia Maja Staniszewska w magazynie Wysokie Obcasy.

Maja Staniszewska: Gdy wpisałam cię w Google'a, wyskakiwało najpierw "Marcin Bosak i piękna aktorka", "odważny dekolt Marii Dębskiej". Grasz od sześciu lat w teatrze, telewizji, kinie, a występujesz jako "Marcin Bosak i"... Maria Dębska: - Nie poradzę nic na to, choć ostatnio to ja zabierałam Marcina jako osobę towarzyszącą na festiwale, na których pokazywano moje filmy. Zawsze chętnie potowarzyszę Marcinowi, ale pewnie będzie tak, że jak będę miała dużo pracy, to będą pisać, że on nic nie robi, że w naszym związku jest kryzys, że o niego nie dbam. A jak on będzie miał więcej pracy, to znów się zacznie, że się na nim promuję. Albo jestem nudna, albo skandalistka. Albo mam za duży dekolt, albo się ubrałam zbyt zachowawczo.

Teatr w Polsce 2020

Dziesiąty tom rocznika dokumentującego polskie życie teatralne "Teatr w Polsce 2019 (z dokumentacją sezonu 2017/2018)" ukaże się drukiem w listopadzie, ale wraz z zakończeniem kolejnego sezonu teatralnego rozpoczęliśmy już prace nad kolejnym tomem "Teatr w Polsce 2020", z pełną dokumentacją sezonu 2018/2019 (od 1 września 2018 do 31 sierpnia 2019). Rocznik nie powstanie - jak wszystkie dotychczasowe - bez wsparcia ze strony teatrów i instytucji, których pracę dokumentuje.

Warszawa. Premiera "Ustawień ze świętymi, czyli rozmów obrazów"

- To są ich wizerunki przepuszczone przez wrażliwość i wiedzę malarza - mówi PAP Agata Duda-Gracz, reżyser autorskiego spektaklu "Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów". Premiera przedstawienia odbędzie się w piątek w stołecznym Teatrze Collegium Nobilium.

Toruń. Zbliża się premiera "Antygony w Nowym Jorku"

W Teatrze Horzycy trwają próby do spektaklu "Antygona w Nowym Jorku" w reżyserii Macieja Marczewskiego.

Białystok. "Pobudka" Natalii Sakowicz na Syberii

25 września Natalia Sakowicz pokaże swój monodram pt. "Pobudka" na VI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek "Z wizytą u Arlekina" w Omsku (Rosja).

Wałbrzych. "Greta i ostatni Wieloryb" w próbach u Szaniawskiego

Teatr im. Szaniawskiego już po raz czwarty realizuje spektakl w ramach Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny. Przedstawienie inspirowane jest aktywnością szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg. Premiera 15 października.