Z ostatniej chwili:
"Golem" w reż. Mai Kleczewskiej w Teatrze Żydowskim/ TR Warszawa
fot. Magda Hueckel

Anna Haba: Teatr jest dla mnie ważny

- Na pewno postać trzeba poznać, zrozumieć, nadać jej odpowiedni rys. Nigdy nie zastanawiałam się czy polubienie jej pomaga w budowaniu roli, bo ja lubię wszystkie swoje bohaterki. A nawet jeśli nie da się ich wszystkich polubić - mówi Anna Haba, aktorka Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Zastanawiałam się, od czego zacząć naszą rozmowę. Najprościej, jeśli zaczniemy od... początku. Kiedy po raz pierwszy uświadomiła sobie Pani, że aktorstwo jest tym, co chce Pani robić w życiu? - Takim decydującym momentem była wizyta w Teatrze Narodowym w Warszawie. Byłam wtedy w liceum. Oglądaliśmy spektakl "Saragossa" w reżyserii Tadeusza Bradeckiego i "Kartotekę" w reżyserii Kazimierza Kutza. Totalnie pochłonęła mnie magia teatru, znakomitego aktorstwa, scenografii, kostiumów. Chciałam współtworzyć tę magię, której dałam się uwieść. Duże wrażenie zrobił też na mnie serial "Twarze i maski" w reżyserii Feliksa Falka, który pokazywał życie aktorów i teatru od kulis.

Warszawa. Prof. Zbigniew Majchrowski zwycięzcą trzeciej edycji Konkursu Wydawniczego

Jury III edycji Konkursu Wydawniczego wyłoniło projekt prof. Zbigniewa Majchrowskiego "Dziady, tak jak były grane w teatrze polskim na progu XXI wieku (1998-2018)". Publikacja zostanie sfinansowana i wydana przez Instytut w serii Nowa Biblioteka Instytutu Teatralnego.

Warszawa. W Pałacu Prezydenckim debata na zakończenie obchodów stulecia awangardy

Mimo upływu 100 lat od narodzin ruchu awangardowego w Polsce, jego idee i dorobek zachowały olbrzymi potencjał dla nas, współczesnych - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników piątkowej debaty "1918-2018: literatura - sztuka - inspiracje".

Vence. Performans "COSMOS-COSMOS" na podstawie "Kosmosu" Gombrowicza

Performans słowno-muzyczny "COSMOS-COSMOS" na podstawie "Kosmosu" Witolda Gombrowicza będzie można zobaczyć w piątek w Cathedrale Notre Dame de la Nativite w Vence - poinformowało MKiDN. Przedsięwzięcie jest częścią programu kulturalnego otwarcia muzeum polskiego pisarza we Francji.

Poznań. Premiera "Trzech Marii" w Zamku

"Co się dzieje, gdy cały twój dotychczasowy świat się kończy? Jak funkcjonujesz w nowej, zupełnie nieznanej rzeczywistości? W jaki sposób radzisz sobie z bólem po utracie sensu istnienia?" - zastanawiają się twórcy tanecznego spektaklu "Trzy Marie". Premiera w piątek o godz. 21 w CK Zamek. Na afiszach też "Misterium Buffo" w Scenie Roboczej i "Bombka z gwiazdką" w Animacji.

Warszawa. Czytanie performatywne "Opium"

16 grudnia w Zamku Królewskim odbędzie się performatywne czytanie fragmentów dziennika i prozy Gézy Csátha z tomu "Opium".