"Kolorowi ludzie" Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora
fot. Grzegorz Gajos/mat. teatru

O sztuce w polityce

List otwarty Romana Jasiakiewicza, radnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, do Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Szanowny Panie Marszałku. Jestem pod wrażeniem Pana Oświadczenia z dnia 28 września 2016 r. Wyrasta Pan na Głównego Cenzora Województwa. Dumnie Pan oświadcza, że żenujący jest poziom festiwalu, że ubliża on godności człowieka, sieje nienawiść, by na koniec stwierdzić, że granice wolności sztuki zostały przekroczone. Trzeba przyznać, że jako samorządowy urzędnik prezentuje Pan wyjątkowy tupet, zapominając przy tym, że wydaje Pan N A S Z E pieniądze. Proponuję, aby zechciał Pan spojrzeć na nicość współczesnego świata, masowe morderstwa, tragedię dzieci, kobiet, chorych, gospodarcze niewolnictwo, terroryzm, a przekona się Pan, że inkryminowane przedstawienie jest niewielką fotografią ludzkiej podłości i skarlenia.

Warszawa. Co zobaczymy na Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży

Spektakle wprowadzające w świat książki oraz opowiadające o pierwszych nastoletnich miłościach - m.in. takie przedstawienia zostaną zaprezentowane podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak". Wydarzenie rozpocznie się w sobotę i potrwa do 12 października.

Warszawa. Rozpoczyna się festiwal Ciało/Umysł

Dwie premiery spektakli tanecznych, całonocny maraton tańca i sesja fotograficzna z tańcem w roli głównej - to część atrakcji, które przygotowali dla publiczności rozpoczynającego się w Warszawie festiwalu Ciało/Umysł. Wydarzenie potrwa do 8 października.

Olsztyn. Jutro premiera u Jaracza

- Spektakl w reżyserii Janusza Kijowskiego ma szansę stać się nową wersją "Sztukmistrza z Lublina", która może wzbudzić zachwyt nie tylko w Olsztynie, ale także w Polsce i zagranicą, tak jak to było z moimi spektaklami - ocenia Jan Szurmiej, który 30 lat temu po raz pierwszy wystawił na teatralnych deskach powieść autorstwa noblisty Isaaca Bashevis Singera.

Belgrad. Kongres IATC/AICT zakończony

29 września 2016 w Belgradzie zakończyły się obrady 28. Kongresu IATC/AICT (Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych). Prezydentem Stowarzyszenia została wybrana ponownie Margareta Sorenson (Szwecja),a sekretarzem generalnym Michel Vais (Kanada).

Wrocław. "Nauka chodzenia" Tadeusza Różewicza we Współczesnym

"Nauka chodzenia" - spektakl oparty na fragmentach dramatów, prozy oraz poezji Tadeusza Różewicza to najnowsza produkcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Premiera przedstawienia odbędzie się 7 października.