Z ostatniej chwili:
"La Verita" w wyk. Compagnia Finzi Pasca (Szwajcaria) na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Teatru Formy Materia Prima w Krakowie
fot. mat. organizatora

Tadeusz Łomnicki - aktor, który umarł na scenie

Jutro, 22 lutego, mija 25. rocznica śmierci jednego z największych polskich aktorów - pisze Małgorzata Piwowar w Rzeczpospolitej.

Miał niezwykle rzadką umiejętność całkowitego przeistaczania się psychofizycznego w postać, którą grał. W dodatku posiadał dar kreowania rzeczywistości do tego stopnia, że często i poza sceną trudno było rozpoznać, gdzie w jego wykonaniu kończy się prawda, a zaczynają zmyślenie i teatr. I to wielki teatr. W 1998 r. wygrał w plebiscycie "Polityki" na najważniejszego aktora XX w. Deklarował, że chciał zostać dramaturgiem, a o innym wyborze drogi życiowej przesądził przypadek - pomylił drzwi komisji egzaminacyjnej - w każdym razie tak opowiadał. Dwie z napisanych przez niego sztuk doczekały się nawet scenicznych realizacji.

Warszawa. Oświadczenie ws. spektaklu "Klątwa" Olivera Frljicia

Informujemy, że spektakl "Klątwa" w reż. Olivera Frljicia jest integralną całością, a wszelkie sceny są jedynie odzwierciedleniem wizji artystycznej - czytamy w treści oświadczenia, które wystosował Teatr Powszechny w Warszawie.

Poznań. Vilniaus Teatras Lele na Scenie Wspólnej

W czwartek w Scenie Wspólnej nie lada gratka dla dorosłych widzów - na zaproszenie Teatru Animacji do Poznania przyjeżdża zespół Vilniaus Teatras Lele ze spektaklem "Sandman". Bez słów, za pomocą tańca oraz animacji lalek i masek przedstawi mroczną historię zainspirowaną jedną z "Opowieści nocnych" niemieckiego pisarza E.T.A. Hoffmanna.

Warszawa. Czytanie performatywne sztuki Volkera Schmidta

Dziś o 19.00 w Teatrze WARSawy odbędzie się czytanie performatywne sztuki Volkera Schmidta "Między rybami" i spotkanie z autorem.

Warszawa. Rzecznik KEP o "Klątwie": spektakl ma znamiona bluźnierstwa

Wystawiany w Teatrze Powszechnym w Warszawie spektakl "Klątwa" ma znamiona bluźnierstwa - napisał we wtorek w komunikacie przesłanym PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Londyn. Pasja Pendereckiego w Royal Festival Hall

4 marca na zaproszenie London Philharmonic Orchestra, Chór Polskiego Radia wystąpi w legendarnej Royal Festival Hall, gdzie wraz z zespołem Camerata Silesia, Chórem Chłopięcym UMCF i londyńską orkiestrą wykona "Pasję wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego.